Jednymi z najpopularniejszych płatnych zwolnień od pracy są tzw. urlopy okolicznościowe. To dni wolne, których pracodawca udziela zatrudnionemu na jego wniosek, jeśli zajdą okoliczności przewidziane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Wymiar zwolnienia uzależniony jest od zdarzenia, stanowiącego podstawę udzielenia zwolnienia i wynosi:
Na ślub matki pracownikowi nie przysługuje urlop okolicznościowy
Płatne zwolnienie od pracy, tzw. urlop okolicznościowy, przysługuje tylko na te zdarzenia, które zostały wymienione w przepisach. W razie zaistnienia innych okoliczności pracodawca nie ma obowiązku udzielić zwolnienia.
- 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W przypadku innych zdarzeń niż wymienione, np. pogrzebu dziadków żony, pracownikowi nie przysługuje urlop okolicznościowy. W tego typu sytuacjach, jeśli pracodawca nie chce udzielić płatnego zwolnienia, pracownikowi pozostaje wnioskowanie np. o urlop wypoczynkowy lub bezpłatny albo wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w trybie „na żądanie” .
Przykładowo, jeśli pracownik wystąpi do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu okolicznościowego na ślub matki, pracodawca nie ma obowiązku udzielić zatrudnionemu urlopu okolicznościowego (chociaż może to zrobić).
§ 15–16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: urlop okolicznościowy
