Dni wolne na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przysługują pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Zwolnienie to ma na celu ułatwienie pracownikowi szybkiego znalezienia nowego zatrudnienia. Wymiar zwolnienia jest uzależniony od długości okresu wypowiedzenia i wynosi:
Dni na poszukiwanie pracy nie przysługują na każdym wypowiedzeniu
Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę składa pracownik, nie ma prawa do dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Nie zmieni tego nawet próba cofnięcia złożonego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
-
2 dni robocze – w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia,
-
3 dni robocze – w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Jeśli więc umowa o pracę rozwiązuje się za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, sprawa jest jasna – pracownikowi należą się dni wolne na poszukiwanie pracy. Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację – pracownik składa pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Po jakimś czasie zmienia zdanie i wypowiedzenie to chce cofnąć. Są dwa wyjścia: pracodawca albo zgodzi się na cofnięcie złożonego przez pracownika oświadczenia woli (wówczas umowa będzie trwała nadal), albo nie. Szef nie ma bowiem obowiązku uwzględnić wniosku pracownika o cofnięcie wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji wypowiedzenie złożone przez pracownika wywołuje określone w Kodeksie pracy skutki prawne, czyli rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Stosunek pracy rozwiązuje się za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika, a sam fakt złożenia wniosku o wycofanie wypowiedzenia nie zmienia trybu rozwiązania umowy. Tym samym taki pracownik nie ma prawa do płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy.
art. 30 § 1 pkt 2, art. 32, art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
