- żadne z nich nie będzie korzystać z urlopu rodzicielskiego (nie jest on obligatoryjny, ale fakultatywny),
- z urlopu rodzicielskiego skorzysta tylko jedno z nich (według ich wyboru), przy czym może to nastąpić jednorazowo albo w maksymalnie 3 częściach oraz w pełnym wymiarze (26 tygodni) lub tylko przez jego część,
- oboje skorzystają z urlopu rodzicielskiego, tj. podzielą się przysługującym im wymiarem (wówczas nie może on łącznie przekroczyć 26 tygodni).
Urlop rodzicielski - dopuszczalny jest jego podział na części
Od 17 czerwca 2013 r. funkcjonuje 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Może on być wykorzystywany przez rodziców jednorazowo albo w 3 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Przykład: Do 30 lipca 2013 r. pracownica wykorzysta cały obligatoryjny urlop macierzyński oraz dodatkowy urlop macierzyński. Jeżeli z urlopu rodzicielskiego zamierza skorzystać tylko ona lub jedynie jej mąż (pracownik - ojciec dziecka), to można to zrobić:
- za pomocą jednorazowego wniosku o udzielenie 26 tygodni tego urlopu (lub niższego wymiaru, jeżeli nie chce się wykorzystywać pełnego wymiaru), bądź
- składając kolejne wnioski - może ich być maksymalnie 3 i każdy z nich musi dotyczyć wykorzystania co najmniej 8 tygodni urlopu, bezpośrednio jeden po drugim.
Pracodawca nie może przyjąć od pracownika czwartego wniosku (urlop rodzicielski może zostać wykorzystany najwyżej w 3 częściach), ani udzielić urlopu na okres krótszy niż 8 tygodni (np. 2 albo 4 tygodnie). Pracownik może zatem skorzystać z tego urlopu w 3 częściach, gdy ich wymiar będzie wynosił np. 8 tygodni (I część), 9 tygodni (II część) i 9 tygodni (III część).
To z pracowników, które zdecyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, musi rozpocząć jego wykorzystywanie od razu po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czyli od 31 lipca 2013 r.
Aby pracownik mógł skorzystać z urlopu rodzicielskiego musi dopilnować pewnych formalności. Konieczny jest jego wniosek o odpowiedniej treści i złożony we właściwym czasie.
Podstawa prawna: art. 182[1a] ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Bożena Lenart, prawnik specjalista prawa pracy
Zobacz także:
- Powrót z urlopu rodzicielskiego i wychowawczego na swoje stanowisko
- Roczny urlop rodzicielski - niezachowanie terminu na złożenie wniosku
- Można odmówić rodzicowi pracy w czasie urlopu rodzicielskiego
Wzór tego dokumentu wraz z omówieniem oraz aż 12 wzorów innych pism związanych z udzielaniem nowych urlopów rodzicielskich publikujemy w aktualizacji poradnika „Dokumentacja kadrowa”.
Tagi: urlop rodzicielski
