Nowe przepisy dotyczące zasiłków weszły w życie 26 kwietnia. Na ich podstawie wprowadzono nowy, wyższy zasiłek macierzyński, krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego a także urlop opiekuńczy. Zmiany o których mowa są wynikiem nowelizacji Kodeksu pracy a także ustawy zasiłkowej. Wprowadzone przepisy są wynikiem implementacji do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywy work life balance, której celem było stworzenie takiego środowiska prawnego, które pozwoli pracownikom łączyć swoje życie zawodowe i prywatne, w którym mieszczą się również obowiązki rodzicielskie.
Wniosek o przeliczenie zasiłku macierzyńskiego
Aby skorzystać z możliwości przeliczenia zasiłku macierzyńskiego trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Mogą z tego skorzystać rodzice, którzy pobierali zasiłek macierzyński 26 kwietnia 2023. Jednak czas na złożenie wniosku mija 17 maja.
Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego. Natomiast w przypadku tzw. długiego wniosku o zasiłek macierzyński, ubezpieczona kobieta, która złoży ten wniosek do 21 dni po porodzie bądź też przyjęciu dziecko na wychowanie - będzie korzystała z zasiłku w wysokości 81,5% w całym okresie zasiłkowym.
Ważne: W okresie dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, które wprowadzono nowymi przepisami, z których korzysta drugi rodzic, zawsze zasiłek ma wynosić 70% podstawy wymiaru.
Ze względu na nową regulację, z wyższego zasiłku mogą skorzystać rodzice, którzy pobierali w dniu 26 kwietnia zasiłek macierzyński za okres:
a) urlopu macierzyńskiego,
b) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub
c) urlopu rodzicielskiego.
Ważne: Aby skorzystać z możliwości przeliczenia zasiłku macierzyńskiego, rodzice muszą złożyć wniosek do 17 maja włącznie. Po tej dacie będzie to niemożliwe.
Zobacz także: Nowe uprawnienia pracownicze. Jak je wykazywać nim pojawi się nowy wzór świadectwa pracy?
Wniosek należy złożyć do płatnika zasiłku - a zatem odpowiednio do:
a) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - na formularzu POG za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych
b) pracodawcy lub zleceniodawcy - w formie pisemnej
Zobacz także: Urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński – zmiany od 26 kwietnia 2023 r. i zasady przejściowe
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - portal zus.pl
