Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie terminu w którym możliwe jest skorzystanie z urlopu ojcowskiego, dotyczy jedynie dzieci urodzonych po 26 kwietnia 2023 r. Zatem jeśli dziecko urodzi się przed tym dniem, na przykład w marcu 2023 r. pracownik-ojciec będzie miał prawo do urlopu ojcowskiego, które określone zostało w przepisach obowiązujących w dniu narodzin dziecka (przepisy obowiązujące przed nowelizacją). Taki ojciec będzie mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia.
Uprawnienia ojca po zmianach w Kodeksie pracy
Od 26 kwietnia obowiązują nowe przepisy Kodeksu pracy, które w ramach wprowadzania zasad dyrektywy work-life balance wprowadziły także niemałą rewolucję w uprawnieniach rodzicielskich. Tym razem przyjrzyjmy się jakie wątpliwości zrodziły się w praktyce w kontekście uprawnień pracownika-ojca.
Dzieci urodzone przed 26 kwietnia
Zmiana przepisów przyniosła także przesunięcie granicy wieku dziecka - jeśli dziecko urodzone po 26 kwietnia 2023 r. ukończy 12 miesiąc życia, a do tego momentu jego ojciec nie wykorzystał w pełni urlopu ojcowskiego - przepadnie niewykorzystana część.
Zobacz także: Akt urodzenia dziecka pracownika – czy pracodawca może go przechowywać bez zgody pracownika
Dodatkowe 9 tygodni
Przepisy przewidują dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy ojciec dziecka urodzonego w 2020 roku, także będzie mógł skorzystać z takiego urlopu? Państwowa Inspekcja Pracy nie ma wątpliwości, że uprawnienie dotyczące dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego jest zarezerwowane jedynie rodzicom, którzy mieli uprawnienie do urlopu rodzicielskiego lub jego części, bądź też korzystali z takiego urlopu od dnia 2 sierpnia 2022 r. do 26 kwietnia 2023 r.
Zobacz także: Ustne oświadczenie o wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego przez matkę dziecka – czy jest wystarczające
Zatem ojciec dziecka urodzonego w roku 2020 mógłby mieć uprawnienie do skorzystania z dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego jedynie w dwóch sytuacjach:
a) gdy we wskazanym okresie (od 2 sierpnia 2022 do 26 kwietnia 2023) korzystałby z części urlopu rodzicielskiego - udzielenie tego urlopu musiałoby nastąpić w trybie tzw. krótkiego wniosku;
b) miałby jeszcze jakąś niewykorzystaną część urlopu rodzicielskiego.
Ważne: Jeśli pracownik wykorzystał cały urlop rodzicielski przed 2 sierpnia 2022 r. nie może skorzystać z przepisów wprowadzających dodatkowe 9 tygodni urlopu.
Informacja opublikowana w bazie wiedzy przygotowanej przez Państwową Inspekcję Pracy opublikowanej na jej oficjalnej stronie internetowej - portal pip.gov.pl
