Wartość pakietu świadczeń medycznych jest opodatkowana, ale nie zawsze oskładkowana. Wyłączona jest ze składek na ubezpieczenia społeczne wówczas, gdy pracownicy uprawnieni są do tych świadczeń na podstawie układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu oraz ponoszą za nie częściową odpłatność (choćby symboliczną).
Rozliczanie dodatkowych świadczeń na urlopie rodzicielskim łączonym z pracą
Pracownik może połączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 pełnego etatu. Jeśli w tym okresie może korzystać z abonamentu medycznego, musi liczyć się z tym, że pomniejszy on jego pensję na rękę.
Fakt łączenia urlopu z pracą nie ma wpływu na podatkowe rozliczanie abonamentu – będzie on nadal podlegał opodatkowaniu. Nic nie zmienia okoliczność przebywania na zasiłku macierzyńskim. Inaczej będzie jednak ze składkami.
Podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych nie stanowią także składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Zwolnienie obejmuje tę część wartości pakietu, która jest wypłacana za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego. Nie można jednak rozciągać go na całą wartość pakietu w sytuacji, gdy pracownik częściowo świadczy pracę i otrzymuje za nią wynagrodzenie podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne. Tak samo jak do wynagrodzenia powinniśmy podejść do odpowiedniej części wartości pakietu medycznego.
§ 2 ust. 1 pkt 24, pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106, ze zm.).
Zobacz także:
