Pracownica, która chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego, może w ciągu 14 dni po porodzie złożyć pracodawcy wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po tym urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W takim przypadku za cały okres ww. urlopów otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Przejście z urlopu rodzicielskiego na pełnopłatne zwolnienie lekarskie
Pracownica, która pobiera 60 proc. zasiłek macierzyński na urlopie rodzicielskim, nie może go przerwać, aby rozpocząć zwolnienie lekarskie z powodu kolejnej ciąży, za które przysługiwałby pełnopłatny zasiłek chorobowy.
Jeżeli jednak pracownica nie złoży takiego wniosku w ciągu 14 dni po porodzie, będzie mogła wnioskować o udzielenie jej najpierw dodatkowego urlopu macierzyńskiego (nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem tego urlopu), a następnie urlopu rodzicielskiego – nie później niż na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego. W takiej sytuacji za czas urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60% podstawy wymiaru.
Pracownica może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w całości lub części i powrócić do pracy tylko w przypadku gdy wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożyła w ciągu 14 dni po porodzie łącznie z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. W przypadku gdy wniosek o urlop rodzicielski został złożony po upływie 14 dni od porodu, pracownica nie ma możliwości zrezygnowania z tego urlopu.
Jeśli wiec w trakcie przebywania na urlopie rodzicielskim płatnym 60 proc. zasiłkiem zatrudniona ponownie zajdzie w ciążę, nie będzie mogła go przerwać, aby „przejść” na zwolnienie lekarskie, za które przysługiwałby jej zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.
- art. 1791, art. 1793, art. 1821, art. 1821austawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 31 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
