Pracownik powinien złożyć pracodawcy wniosek o urlop wychowawczy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z tego urlopu.
Pracodawca musi udzielić urlopu wychowawczego, nawet na spóźniony wniosek
Jeśli pracownik złoży wniosek o urlop wychowawczy z opóźnieniem, pracodawca i tak jest nim związany. Nie musi jednak udzielić urlopu w terminie wskazanym przez pracownika. Ale uwaga – ochrona przed wypowiedzeniem umowy obowiązuje już od dnia złożenia wniosku.
Niedochowanie przez pracownika terminu na złożenie wniosku nie oznacza jednak, że pracodawca nie jest nim związany. Ma on bowiem obowiązek udzielenia tego urlopu nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od momentu złożenia wniosku.
Mimo niezachowania przez pracownika 2-tygodniowego terminu wyprzedzenia, pracodawca może przychylić się do jego wniosku i udzielić mu urlopu wychowawczego w terminie wskazanym przez pracownika. Jest to jednak dobra wola pracodawcy, a nie jego obowiązek.
Jeśli pracodawca nie zgadza się na udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego od dnia wskazanego przez nią we wniosku, może zobowiązać go do stawienia się w pracy. Należy jednak pamiętać, że pracownik jest objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia jego zakończenia. Rozwiązanie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko wyjątkowo, m.in. gdy dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zachodzą przesłanki do dyscyplinarnego rozwiązania umowy.
art. 186, art. 1861 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
§ 1, § 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 września 2013 r. sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1139).
Zobacz także:
Tagi: urlop wychowawczy, kodeks pracy
