Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (przy czym 1 miesiąc z tego wymiaru „zarezerwowany” jest dla drugiego rodzica). Z takiego urlopu można jednak skorzystać w maksymalnie pięciu częściach, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.
Podstawowy urlop wychowawczy do ukończenia przez niepełnosprawne dziecko 5 lat
Urlop wychowawczy przysługuje każdemu rodzicowi zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy. Jeśli dziecko pracownika jest niepełnosprawne, ma on prawo do „podwójnego” urlopu wychowawczego. Trzeba jednak pamiętać, że podstawowa część tego urlopu musi być wykorzystana do ukończenia przez dziecko 5. Roku życia. Drugą, z tytułu niepełnosprawności dziecka, pracownik może wykorzystać do ukończenia przez nie 18 lat.
Jeśli natomiast dziecko pracownika jest niepełnosprawne i wymaga jego osobistej opieki, pracownik ma prawo do „dodatkowego” urlopu wychowawczego w wymiarze maksymalnie kolejnych 36 miesięcy (de facto 35 miesięcy – ponieważ również z tego urlopu 1 miesiąc przysługuje wyłącznie drugiemu rodzicowi). Z tego dodatkowego urlopu pracownik może skorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Pracownik wychowujący niepełnosprawne dziecko ma prawo do 70 miesięcy urlopu wychowawczego (jeśli drugi rodzic nie korzysta z tego uprawnienia), z czego 35 miesięcy może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5. roku życia, a kolejne 35 – do ukończenia przez nie 18. roku życia.
Więcej o uprawnieniach pracowników rodziców przeczytasz w miesięczniku "Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach".
art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: urlop wychowawczy, niepełnosprawni
