Przepisy nie określają, ile minimalnie jednorazowo urlopu wychowawczego musi wykorzystać pracownik. Wskazują jedynie limit maksymalny w wymiarze 36 miesięcy, które mogą być wykorzystane nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Z tym że co najmniej 1 miesiąc z tych 36 miesięcy może wykorzystać wyłącznie drugi rodzic (chyba że np. nie żyje albo został pozbawiony władzy rodzicielskiej).
Można wziąć urlop wychowawczy na kilka dni
Datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego określa uprawniony pracownik. Jeśli zawnioskuje o udzielenie mu tego urlopu jedynie na kilka dni, trzeba uwzględnić jego wniosek. – pod warunkiem, że jest jeszcze uprawniony do takiego urlopu (np. nie wykorzystał już 5 jego części).
Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik wykorzystał jedynie kilka dni przysługującego mu urlopu wychowawczego, jeśli tyle potrzebuje. Powinien jednak pamiętać, że urlop może być wykorzystany maksymalnie w 5 częściach. Po wykorzystaniu 1, nawet kilkudniowej części tego urlopu, pozostaną mu już tylko maksymalnie 4 części.
Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek uprawnionego pracownika. Wniosek składa on pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza korzystać z tego urlopu. W jego treści wskazuje m.in. datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Zatem to od pracownika zależy, ile urlopu wychowawczego zamierza wykorzystać.
Pracodawca nie może ingerować we wskazane przez pracownika daty. Jedyną sytuacją, w której taka ingerencja jest uprawniona i niezbędna, będzie taka, w której pracownik wskazując datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego, wykracza poza limity i terminy ustalone w przepisach.
- art. 186 § 1, § 4 i § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, ze zm.),
- art. 1 pkt 9 ustawy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 675),
- § 1, § 2 ust. 1 pkt 1, § 3 ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291).
Zobacz także:
Tagi: urlop wychowawczy, kodeks pracy
