Przykład: pracownik jest zatrudniony w systemie zmianowym na linii produkcyjnej, gdzie wszyscy pracują wyłącznie na pełnych etatach. Złożył on wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w wymiarze 12 tygodni, z tego przez 6 tygodni chciałby pracować na 1/2 etatu. Pracodawca odmówił podwładnemu pracy w niepełnym wymiarze z tego względu, że potrzebuje na tym stanowisku osoby zatrudnionej na pełen etat. Jeżeli ze względu na organizację pracy faktycznie nie jest możliwe, aby pracownik świadczył pracę na część etatu ewentualną odmowę należałoby uznać za uzasadnioną. Jeżeli jednak w warunkach tego zakładu pracy nie byłoby to uciążliwe – nie ma żadnych przeszkód, by pracodawca uwzględnił wniosek pracownika.
Można odmówić rodzicowi pracy w czasie urlopu rodzicielskiego
Urlop rodzicielski może być łączony z pracą na część etatu u pracodawcy, który udzielił tego urlopu – na wniosek pracownika. Wniosek pracownika o podjęcie pracy w czasie urlopu rodzicielskiego nie jest jednak dla pracodawcy bezwzględnie wiążący.
O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie. Przepisy kp nie precyzują jednak, jak konkretna ma to być informacja. Jednakże skoro prawo pracodawcy do odmowy uzasadnia "organizacja pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika", co wynika wprost z art. 182[1] § 6 kp, to można domniemywać, że wskazując przyczynę odmowy pracodawca nie powinien się tylko ograniczać do powtórzenia zwrotów ustawowych, ale nieco szerzej (konkretniej) określić przyczynę nieuwzględnienia wniosku pracownika.
Podstawa prawna: art. 182[1a] ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
