W przypadku gdy w instytucji kultury nie jest zawarty układ zbiorowy pracy, warunki wynagradzania za pracę oraz stanowiska pracy w tej instytucji określa dyrektor w regulaminie wynagradzania. Zasady wynagradzania za pracę pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury i przyznawania im innych świadczeń związanych z pracą określone w ustawie obowiązują do czasu objęcia ich układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania. Przed nowelizacją płace regulowane były dwoma rozporządzeniami: odrębnym dla instytucji o charakterze artystycznym i odrębnym dla instytucji upowszechniania. W instytucjach upowszechniania rozporządzenie określało minimalną i maksymalną stawkę wynagrodzenia dla każdego stanowiska, ale w instytucjach artystycznych nigdy takie stawki nie były określone. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji wskazano, że nie jest porównywalne wynagrodzenie (w tym zasadnicze) np. dyrektora świetlicy z dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Warto zwrócić na poniższy fragment uzasadnienia:
W drodze rozporządzenia nie określa się już wykazu stanowisk pracy
Od 30 listopada 2015 r. minister kultury nie określa wykazu stanowisk pracy w instytucjach kultury. Aktami prawnymi, które regulują tę kwestię, stały się: uodk, układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania.
„Trzeba także zauważyć, że różnicowanie stawek jest merytorycznie nieuzasadnione. W przypadku instytucji kultury nie mamy do czynienia z drogą awansu zawodowego (jak np. korpus służby cywilnej), gdzie awans łączy się z podwyżką, ani z wymaganiami kwalifikacyjnymi (nowelizacją ustawy uchylony został przepis uprawniający do określania przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego wymagań kwalifikacyjnych w instytucjach kultury), a więc tych podstawowych i jedynych kryteriów, które uzasadniałyby po pierwsze wprowadzenie zróżnicowanych stawek, a po drugie były wyznacznikiem dla ustalenia ich poziomu. Proponowane rozwiązanie sprzyjać będzie większej elastyczności w wykorzystaniu posiadanych przez pracodawcę środków na wynagrodzenia.”
Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U. z 2015 r. poz. 1505).
Zobacz także:
