Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Wyjątek od tej zasady występuje wtedy, gdyby korzystniejsze okazało się wynagrodzenie przysługujące mu w dniu wypłaty tej nagrody. Jeżeli pracownik nabył natomiast prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu wypłaty nagrody, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody
Nagrody jubileuszowe – w jakim terminie trzeba je wypłacić
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w określonej wysokości w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody. Błędem byłoby zatem wypłacanie tej nagrody na przykład na koniec roku czy koniec sezonu artystycznego. Wyjątek dotyczy opisanej wcześniej sytuacji przejścia na emeryturę.
Pracownik samorządowej instytucji kultury nabył prawo do nagrody w kwocie 300% wynagrodzenia 28 grudnia. Pracodawca nie zdążył przelać jej na konto i zrobił to dopiero 2 stycznia. W tym czasie pensja uprawnionego wzrosła w nowym roku o 300 zł netto. Pracownik ma prawo żądać wyrównania wypłaconej mu kwoty o 900 zł netto.
Pracownik domu kultury nabył prawo do nagrody (100% wynagrodzenia) 30 kwietnia 2018 r. będąc zatrudnionym na 1/3 etatu. Nagroda wypłacana jest dopiero 12 czerwca 2018 r. jednak w międzyczasie od 1 maja 2018 r. wymiar jego etatu zwiększył się do pełnego. Pracownik mimo trzykrotnego zwiększenia wynagrodzenia ma prawo tylko do nagrody obliczonej jako równowartość pensji otrzymywanej gdy był zatrudniony na 1/3 etatu.
Dokumentowanie stażu celem przyznania nagrody jubileuszowej
Podstawą do ustalenia okresu wieloletniej pracy powinny być przede wszystkim świadectwa pracy (czy ich kopie) złożone w aktach osobowych pracownika. Jeżeli w aktach osobowych pracownika brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie odpowiedniego okresu zatrudnienia przez pracownika. Ciężar dowodu wykazania odpowiedniego stażu obciąża zainteresowanego, zatem tylko od jego własnej zapobiegliwości zależy czy otrzyma nagrodę. Jeśli pracownik w pewnym okresie pozostawał na raz w kilku stosunkach pracy nie ma możliwości zsumowania tych okresów pracy.
- Art. 31b, art. 15 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 862 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 22 października 2015 r. w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury (Dz.U. z 2015 r. poz. 1798).
