Działalność taką powinien przewidywać statut takiej jednostki. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 2 pkt 6 updok, statut instytucji kultury powinien zawierać postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.
Sprzedaż książki przez instytucje kultury – konieczny zapis w statucie
Biblioteka może dodatkowo prowadzić inną działalność i czerpać z niej zyski, przy założeniu, że nie będzie ona kolidowała z realizacją jej podstawowych celów.
Może ona być prowadzona np. w zakresie usług ksero, usług komputerowych, prowadzenia introligatorni, sprzedaży napojów gorących, udostępnienia miejsca na reklamy, udostępniania internetu czy sprzedaży artykułów użytku kulturalnego, dzieł twórców, z której dochody przeznaczane byłyby na cele statutowe tej biblioteki.
Ewidencja sprzedaży może wyglądać następująco:
- Wn Kasa (dokument KP),
- Ma Przychody ze sprzedaży.
Sprzedaż wyrobów, towarów i usług w sytuacjach, gdy przychód nie jest udokumentowany fakturami, to sprzedaż nieudokumentowana. Przedsiębiorca nie musi wystawiać faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, gdyż taki obowiązek występuje, jeśli zostanie zgłoszone żądanie. Dlatego wystarczy dokument KP, a potem przekazanie środków na rachunek bankowy biblioteki.
Zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług zamieszcza się w KPiR w przypadku sprzedaży bezrachunkowej – na podstawie dowodu wewnętrznego wystawionego na koniec dnia. Wartość tych przychodów za dany dzień wykazuje się w dowodzie wewnętrznym w jednej kwocie. Księgowania dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Do sporządzania dowodów wewnętrznych są zobligowani ci przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji sprzedaży lub ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
art. 13 ust. 2 pkt 6 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 406 ze zm.).
