Pomocą finansową zostaną objęte inwestycje dotyczące infrastruktury służącej działalności kulturalnej, zachowaniu dziedzictwa i zwiększeniu dostępności do jego zasobów. Będzie można otrzymać dofinansowanie na prace modernizacyjne i renowacyjne w budynkach instytucji kultury, pod warunkiem że te prace stanowią część dostosowania obiektu do nowych funkcji kulturowych. Środki będą mogły być przeznaczone także na wyposażenie niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości trwałego wyposażenia oraz odpowiedniego zabezpieczenia zbiorów będących w posiadaniu instytucji kultury. Elementem projektu może być digitalizacja zasobów kultury.
Pieniądze dla kultury to nie tylko fundusze unijne
Obecnie instytucje kultury mogą liczyć na dofinansowanie ze środków regionalnych programów operacyjnych przygotowanych przez każde województwo. Dodatkowe fundusze zaplanowano także w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programie Polska Cyfrowa. A zatem możliwości wsparcia jest całkiem sporo.
Cele dofinansowania
Dofinansowania dla instytucji kultury w regionalnych programach operacyjnych to fundusze inwestycyjne. Środki nie będą natomiast mogły być przeznaczone np. na organizację imprez o charakterze kulturalnym, wystaw czy festiwali. Ważna jest jeszcze jedna zasada – dofinansowania nie mogą być skierowane na budowę od podstaw nowej infrastruktury kulturalnej. Fundusze powinny dotyczyć dostosowania lub rozbudowy istniejących obiektów, a maksymalna wartość pojedynczego projektu powinna wynosić 5 mln euro.
Warunki i listy możliwych do sfinansowania kosztów różnią się w zależności od województwa, terminu konkursu czy też instytucji przyjmującej wnioski. Szczegółowych informacji na temat dofinansowania z programów regionalnych można szukać w instytucjach odpowiedzialnych za przygotowanie tego wsparcia w poszczególnych regionach (są to najczęściej urzędy marszałkowskie).
Obszary wiejskie
Jeśli instytucja kultury działa na obszarze wiejskim, może liczyć na dodatkowe źródło dofinansowania – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego część poświęcona odnowie wsi zawiera również propozycje w zakresie wsparcia obiektów kulturalnych.
Dofinansowanie będzie można otrzymać m.in. na budowę, modernizację lub wyposażenie budynków pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury. O takie środki będą mogły się starać bezpośrednio gminy bądź instytucje kultury prowadzone przez gminy.
Projekt będzie mógł być dofinansowany, jeśli będzie spełniał co najmniej kilka warunków:
- realizowany jest w miejscowości należącej do gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, jeśli miejscowość ma mniej niż 5 tys. mieszkańców,
- jego efekty będą ogólnodostępne, w tym dla osób niepełnosprawnych,
- został ujęty w jakimś dokumencie planistycznym gminy (np. w strategii rozwoju gminy).
Więcej informacji na temat środków związanych ze wsparciem kultury warto szukać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl) oraz w Punkcie Informacyjnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl).
Wsparcie dla instytucji kultury zaplanowane w regionalnych programach operacyjnych na lata 2014–2020 jest przyznawane w postaci dotacji, a więc bezzwrotnej formy dofinansowania.
Możliwość digitalizacji
Innym pomysłem na rozwój instytucji kultury może być cyfryzacja jej zasobów. Na taki cel również można otrzymać dofinansowanie. Jest ono zaplanowane w Programie Polska Cyfrowa, w jego części oznaczonej numerem 2.3.2 i nazwanej „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Fundusze będą mogły być przeznaczone na digitalizację zasobów kultury albo materiałów archiwalnych. Zarówno gromadzenie i przechowywanie danych, ich cyfrowe udostępnienie, jak i promocja efektów, a nawet szkolenia kadr instytucji kultury w tym zakresie będą mogły zostać dofinansowane.
Warto zwrócić uwagę, że o dofinansowanie w zakresie digitalizacji zasobów kultury i materiałów archiwalnych mogą występować nie tylko instytucje kultury, ale także m.in. archiwa, jednostki administracji rządowej, ogólnopolscy nadawcy radiowi i telewizyjni.
Aktualne informacje w tym temacie warto śledzić na stronie internetowej instytucji, która będzie przygotowywać wnioski o dofinansowanie – Władzy Wdrażającej Programy Europejskie (www.wwpe.gov.pl).
Wydarzenia artystyczne
Jednostki kultury poszukujące środków na zorganizowanie festiwalu albo innych wydarzeń artystycznych powinny odnieść się do programów finansowanych ze źródeł krajowych. Na szczególną uwagę zasługują tzw. programy ministra, którymi zarządza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na www.mkidn. gov.pl (zakładki: „Finanse”, „Programy ministra”).
W przypadku gdy planowane wydarzenie ma mieć charakter międzynarodowy, warto zapoznać się z programem Komisji Europejskiej „Kreatywna Europa”. Program ma na celu rozwijanie współpracy między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi z różnych krajów Unii Europejskiej. Informacje na jego temat znajdują się na stronie internetowej www.kreatywna-europa.eu (o programie pisaliśmy w poprzednich numerach).
- Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014–2020.
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
- Zatwierdzone bądź projektowane regionalne programy operacyjne w poszczególnych województwach.
Zobacz także:
Tagi: dofinansowanie z unii
