Wypłata dodatku świątecznego musi nastąpić na podstawie obowiązujących w instytucji przepisów płacowych. Jeżeli przepisy te (regulamin, lub układ zbiorowy) nie przewidują takiego dodatku, wypłata nie ma podstaw prawnych. Jeżeli zaś te przepisy przewidują nagrody pieniężne za osiągnięcia w pracy, wówczas z okazji świąt można wypłacić takie nagrody wyróżniającym się pracownikom.
Kto może otrzymać dodatek świąteczny w instytucji kultury
Dyrektor ośrodka kultury chce ze środków własnych (nie z dotacji) wypłacić pracownikom dodatek na święta Bożego Narodzenia, czy taki dodatek może otrzymać również dyrektor, zastępca i główna księgowa. Byłby to dodatek jednorazowy oskładkowany i opodatkowany, wypłacony w grudniu. Sprawdźmy, czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.
Żaden z przepisów nie przewiduje jednorazowych dodatków wypłacanych z okazji świąt, uroczystości lub innych tego typu wydarzeń. Zarazem w przypadku gdy w instytucji kultury nie jest zawarty układ zbiorowy pracy, warunki wynagradzania za pracę oraz stanowiska pracy w tej instytucji określa jej dyrektor w regulaminie wynagradzania, a zasady wynagradzania za pracę pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury i przyznawania im innych świadczeń związanych z pracą określone w ustawie obowiązują do czasu objęcia ich układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania.
Jeżeli więc regulamin wynagradzania przewiduje możliwość wypłaty tego typu dodatków czy należności, to wypłata jest możliwa. W przeciwnym wypadku wypłata „dodatku świątecznego” nie ma podstawy prawnej i w razie jej dokonania, może powstać problem ewentualnej odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – jeżeli pytanie dotyczy państwowej lub samorządowej instytucji kultury.
Ewentualnym wyjściem z sytuacji jest wypłata nagród pieniężnych z okazji Świąt pracownikom wyróżniającym się w pracy – jeżeli regulamin wynagradzania przewiduje takie nagrody.
Art. 31–31d ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 862).
Zobacz także:
Tagi: dodatek do wynagrodzenia
