Szczegóły organizacji wewnętrznej, podział na komórki organizacyjne i zasady podległości służbowej pomiędzy kierownictwem a pracownikami, stanowiska i zakresy obowiązków powinien regulować drugi akt prawa zakładowego – regulamin organizacyjny, wskazany w art. 13 ust. 3 uodk, zgodnie z którym organizację wewnętrzną instytucji kultury określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora tej instytucji, po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii działających w niej organizacji związkowych i stowarzyszeń twórców.
Jakie zapisy powinny się znaleźć w statucie instytucji kultury
Statut należy do najważniejszych aktów wewnętrznego prawa instytucji kultury. Jest on niejako „konstytucją” danej instytucji. Ustala on władze instytucji, zakres działania i ramy organizacyjne. Należy pamiętać, że statut ma charakter ramowy.
Kto nadaje statut
Statut instytucji kultury nadaje organizator, nadanie statutu wraz z wpisem do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora ustanawia samodzielność prawno-organizacyjną instytucji. Instytucja otrzymuje wówczas osobowość prawną i jako samodzielna osoba prawna może działać na mocy nadanego statutu.
W imieniu organizatora występuje podmiot, który reprezentuje danego organizatora. W przypadku gdy samorząd jest organizatorem instytucji kultury, w imieniu jednostki występuje:
- wójt (burmistrz, prezydent miasta) - gdy organizatorem jest gmina (miasto),
- starosta – gdy organizatorem jest powiat,
- marszałek województwa – gdy organizatorem jest województwo samorządowe,
- minister – gdy organizatorem jest naczelny organ administracji rządowej (najczęściej jest nim Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, albo Minister Obrony Narodowej, w szczególności gdy chodzi o instytucje kultury związane z wojskiem i obronnością).
Co powinien zawierać statut
Zasadniczą treść statutu zawiera art. 13 ust. 2 uodk. Zgodnie z nim statut zawiera:
- nazwę, teren działania i siedzibę instytucji kultury,
- zakres działalności,
- organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania,
- określenie źródeł finansowania,
- zasady dokonywania zmian statutowych,
- postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.
Zobacz także:
Tagi: statut szkoły
