Jeśli kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej, który pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00, to nie może pełnić przez 5 kolejnych dni kalendarzowych (codziennie) dyżuru domowego w godzinach od 16.00 do 8.00.
Jak rozliczać dyżury kierownika jednostki kultury
Dyżur jest wynikającym ze stosunku pracy świadczeniem pracownika na rzecz pracodawcy polegającym na pozostawaniu poza normalnymi godzinami pracy w stałej gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę oraz na ewentualnym wykonywaniu w tym czasie pracy, dla której dyżur został ustalony.
W czasie dyżuru pracownik pozostaje tylko w gotowości do wykonywania pracy i w zasadzie nie wykonuje żadnych dodatkowych czynności. Dlatego też czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli w czasie dyżuru pracownik nie wykonywał pracy.
Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności pełnienia przez pracowników zarządzających zakładem pracy, ich zastępców, głównych księgowych oraz kierowników komórek i jednostek organizacyjnych dyżurów. Dlatego też osoby takie mogą je świadczyć na takich samych zasadach jak pozostali zatrudnieni w firmie pracownicy (uwzględniając specyfikę dotyczącą czasu pracy kadry kierowniczej).
Dyżur a odpoczynek dobowy
Co do zasady – czas dyżuru, bez względu czy pracownik tylko pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, czy też faktycznie ją wykonywał, nie może naruszać prawa pracownika do minimalnego odpoczynku dobowego i gwarantowanego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego. Przy wyznaczaniu godzin dyżuru należy zatem uwzględnić, iż oprócz godzin pracy, w okresie doby, pracownikowi przysługuje minimum 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Na pełnienie dyżuru pozostaje więc od 5 godzin (w systemie podstawowego czasu pracy) do 1 godziny (w systemie równoważnego czasu pracy). Ponadto pracodawca musi zapewnić dyżurującemu pracownikowi prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.
Odrębne zasady dla zarządzających i głównego księgowego
Mając na uwadze obowiązek zapewnienia minimalnych okresów odpoczynków dobowych, zobowiązani do pełnienia dyżuru od 16.00 do 8.00 w dni pracy, mogą być jedynie pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy, ich zastępcy oraz główny księgowy. Względem tej grupy pracowników nie istnieje bowiem bezwzględny obowiązek gwarantowania im minimalnych okresów odpoczynków dobowych.
Dyżuru we wskazanych godzinach nie będzie mógł natomiast pełnić kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej, któremu co najmniej 11-godzinne odpoczynki dobowe należy zapewniać zawsze.
art. 132, art. 133, art. 1515 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dyżur pracowniczy
