I tak organizator może:
Jak powinien wyglądać nadzór organizatora nad instytucją kultury
Instytucje kultury jako jednostki organizacyjne nie są całkowicie samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi. Z przepisów uodk wynika wiele czynności, jakie może, a niekiedy ma obowiązek wykonywać organizator w stosunku do instytucji kultury.
- wydawać akt o utworzeniu instytucji kultury,
- nadawać statut instytucji kultury,
- wydawać opinie w przedmiocie regulaminu organizacyjnego instytucji,
- wpisywać do rejestru i prowadzić rejestr instytucji kultury,
- powoływać i odwoływać dyrektora instytucji kultury.
1. uprawnienie: Wydawanie aktów o charakterze organizacyjnym
Pierwszymi czynnościami o charakterze organizacyjno-nadzorczym wykonywanymi przez organizatora jest wydanie aktu o utworzeniu instytucji kultury. Akt o utworzeniu instytucji kultury jest to wydany przez właściwy organ organizatora dokument określający dla instytucji:
- nazwę,
- rodzaj,
- siedzibę,
- przedmiot działania, przy czym w akcie oznacza się czy dana instytucja jest instytucją artystyczną w rozumieniu art. 11 ust. 2 uodk (tj. czy jest instytucją kultury powołaną do prowadzenia działalności artystycznej w dziedzinie teatru, muzyki, tańca, z udziałem twórców i wykonawców).
W przypadku samorządowych instytucji kultury są one traktowane z punktu widzenia przepisów samorządowych jako odpowiednio – gminne, powiatowe lub wojewódzkie jednostki organizacyjne. Dlatego w przypadku samorządowych instytucji kultury akt ten wydaje w formie uchwały rada gminy lub powiatu albo sejmik wojewódzki. Państwowe instytucje kultury z reguły działają na podstawie aktu wydawanego przez właściwego ministra albo innego organu administracji państwowej (rządowej).
- Art. 7 ust. 1 pkt 9, art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.).
- Art. 9 ust. 2, art. 11, art. 13 ust. 1 i 3, art. 14 ust. 1 art. 1 ust. 1 art. 24–25ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 406 ze zm.).
