Pracownik będzie mógł wystąpić o przyznanie dodatku za pracę w dniu wolnym niezależnie od tego, czy pracodawca ma możliwość udzielenia mu wolnego, czy nie. Jednak przyznanie wynagrodzenia ma być tylko wyjątkiem od generalnej zasady rekompensowania pracy dniem wolnym.
Za pracę w sobotę będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie
Jeśli firma nie będzie mogła udzielić pracownikowi wolnego w zamian za pracę w sobotę, będzie mu przysługiwał dodatek za każdą godzinę przepracowaną w tym dniu. Nad takimi zmianami w Kodeksie pracy pracuje Sejm.
Dodatek nie będzie mógł być niższy niż 60% pensji pracownika. Dzięki nowelizacji znikną różnice pomiędzy zasadami rekompensowania czasu za pracę w sobotę a zasadami rekompensaty za pracę w niedzielę i święta.
Obecnie jeśli pracownik pracował w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy (zazwyczaj jest to sobota), to pracodawca musi udzielić mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego w terminie z nim uzgodnionym. Jednak często jest to trudne do zrealizowania z różnych przyczyn − np. kończy się okres rozliczeniowy i sobota była ostatnim dniem pracy albo pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż wynosi okres rozliczeniowy.
W takich przypadkach pracodawca nie ma możliwości udzielenia pracownikowi dnia wolnego. Wówczas jest narażony na sankcje za nieprzestrzeganie przepisów w przypadku kontroli inspekcji pracy. Jest to również niekorzystne finansowo dla pracownika.
projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, 1 września 2014 r. przekazany do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.
Zobacz także:
Tagi: kodeks pracy, rozkład czasu pracy
