Kiedy konieczna jest wypłata dodatku nocnego? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pora nocna to 8 godzin między 21.00 a 7.00. Przepis art. 1517 § 1 reguluje tę kwestię dość ogólnie - wskazuje jedynie ramowo czas trwania pory nocnej.
W jakich godzinach pracy trzeba wypłacić dodatek nocny?
Kodeks pracy przedstawia jedynie ogólne ramy godzin nocnych. To od konkretnego rozwiązania przyjętego u danego pracodawcy zależy, kiedy pora nocna zaczyna się w jego firmie i od której godziny pracownicy świadczący pracę, otrzymają dodatek za pracę w nocy.
Praca nocna do indywidualnego ustalenia
Konkretne ustalenie, które kolejne osiem godzin między 21.00 a 7.00 to pora nocna w zakładzie pracy, należy do pracodawcy. Może to zrobić w:
a) układzie zbiorowym pracy,
b) regulaminie pracy
c) w obwieszczeniu - jednak jeśli zdecyduje się na to rozwiązanie, to powinien także dodatkowo poinformować o tym swoich pracowników w formie pisemnej.
Zobacz także: Praca w godzinach nadliczbowych – czy każda praca wykonywana dłużej stanowi pracę w nadgodzinach
Od wewnętrznych ustaleń pracodawcy należy więc, czy określi porę nocną jako przedział pomiędzy np. 21.00 a 5.00 czy przyjmie 22.00-6.00, czy 23.00-7.00.
Konsekwencją takiej regulacji będzie wypłata dodatku za pracę w porze nocnej. Zgodnie z art. art. 1518 § 1 kp, za pracę w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy. Dodatek ten ma mieć wysokość 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.
Ważne: Dodatek przysługuje za wszystkie godziny przepracowane przez pracownika w zakresie godzin, które u danego pracodawcy zostały przyjęte za porę nocną.
Zobacz także: Kalkulator dodatku za pracę w nocy
Różny pracodawca - różna pora nocna
Wyobraźmy sobie pracowników, którzy pracują u dwóch różnych pracodawców na zmianach w godzinach 8.30-12.30 i 13.30-21.30.
Pracodawca A w układzie zbiorowym ustalił, że w jego firmie praca nocna będzie obejmowała kolejne osiem godzin od 21.00 do 5.00. Natomiast pracodawca B określił w obwieszczeniu, że w jego zakładzie pracy, porą nocną jest okres od 22.00 do 6.00.
Choć pracownicy wykonują pracę w takich samych godzinach, to dodatek za pracę nocną otrzyma jedynie ten, który świadczy pracę u pracodawcy A. Dodatek będzie należny za pół godziny.
Obaj pracodawcy działają zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.
Ważne: W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że w pora nocna może zostać określona u jednego pracodawcy odrębnie dla różnych grup pracowników.
Poznaj nasze usługi: Audyt dokumentów czasu pracy
Informacja opublikowana w bazie wiedzy Państwowej Inspekcji Pracy na jej oficjalnym portalu - portal pip.gov.pl
