W przypadku wykonywania pracy w sobotę (wolną z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) w niedzielę, albo święto pracownikowi przysługuje dzień wolny udzielony w innym dniu roboczym. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego i następuje to bez konieczności składania wniosku przez pracownika. Co więcej, na pracodawcy ciążą wyznaczone terminy, w trakcie których należy udzielić tego wolnego dnia.
Dzień wolny za pracę w sobotę bez wniosku pracownika
Polecenie pracy w sobotę może mieć formę pisemną, ale nie musi. Pracodawca bez wniosku pracownika musi udzielić mu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, święto lub w dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Fakt udzielenia dnia wolnego zaznacza się w ewidencji czasu pracy.
W przypadku pracy w niedzielę i święto pracodawca ma pełną swobodę w wyborze daty, w której pracownik otrzyma w zamian dzień wolny. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca także w tych sytuacjach uwzględniał zdanie pracownika w kwestii wyboru najodpowiedniejszej dla obu stron daty.
Natomiast w przypadku pracy w sobotę, wymagane jest uzgodnienie z pracownikiem konkretnej daty „odbioru” wolnego dnia.
Przepisy nie określają szczególnej formy, w jakiej ma być wydane polecenie pracy w dni wolne od pracy (niedziele, święta, dni wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy). W związku z tym uznaje się, iż forma ta może być dowolna, w tym także ustna. Jednakże należy zauważyć, że w aktach wewnątrzzakładowych (regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, obwieszczeniu) kwestia formy, w jakiej ma zostać wydane polecenie pracy w dniu wolnym, może być ustalona inaczej. Przepisy te mogą przewidywać, że w takiej sytuacji wymagane jest np. pisemne polecenie pracy.
- art. 1513, art. 15111 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 8 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286).
