Dodatkowy dzień wolny za święto nie należy się wszystkim pracownikom

Kategoria: Czas pracy
Data: 06-05-2013 r.

Pracownicy zatrudnieni przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w maju tego roku korzystać będą z wolnych weekendów oraz trzech dni świątecznych. Natomiast podwładni, których rozkład czasu pracy nie przewiduje tak stałego rozkładu czasu pracy mogą „zarobić” kilka dodatkowych dni wolnych od pracy.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

 
  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Jeżeli pracodawca, w maju 2013 r., wyznaczył dzień wolny z tytułu zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy na środę, czwartek lub piątek pracodawca zobowiązany będzie udzielić im dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Obowiązek udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy wynika z faktu, że pracodawca musi zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu:

  • przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy oraz
  • święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26132 )
Array ( [docId] => 26132 )