Przejście graniczne z Białorusią w miejscowości Bobrowniki zostało zamknięte 10 lutego. Decyzję o tym podjęto z uwagi na bezpieczeństwo państwa, jednak jej konsekwencją były także straty przedsiębiorców działających w strefie przygranicznej. Negatywne skutki najbardziej odczuli przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie czy gastronomiczne oraz prowadzący sprzedaż detaliczną.
Rządowe wsparcie dla firm z Podlasia
Zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach zmieniło sytuację wielu firm działających na terenie województwa podlaskiego. Program wsparcia przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji ma pomóc przedsiębiorcom funkcjonującym w strefie przygranicznej.
Firmy, które straciły dochody w związku z decyzją o zamknięcia przejścia granicznego będą mogły skorzystać z rozwiązania przygotowanego przez resort rozwoju. Ten szacuje, że pomoc w łącznej wysokości ok. 2,3 mln zł trafi do ok. 150 podmiotów. Co do zasady będzie ona skierowana do podmiotów prowadzących działalność na obszarze przygranicznej gminy. Zdarza się jednak, że firma - choć teoretycznie działa poza granicami gminy - faktycznie mocno odczuła decyzję o zamknięciu przejścia. Dla takich właśnie podmiotów wprowadzono rozwiązanie, w których o przyznaniu pomocy w takich wyjątkowych przypadkach będzie mógł podjąć decyzję wojewoda w odniesieniu do podmiotów działających na terenie powiatu w którym zamknięto przejście graniczne.
Pomoc będzie przyznawana przedsiębiorcom w formie rekompensat. Trafi ona do kantorów wymiany walut oraz podmiotów działających w branżach: turystycznej oraz gastronomicznej, a także podmiotów prowadzących sprzedaż detaliczną.
Aby skorzystać ze wsparcia firma będzie musiała spełnić kilka warunków:
a) nie może zalegać z należnościami publicznymi
b) musi wykazać 50% spadek przychodów w miesiącu, w którym przejście graniczne było zamknięte w porównaniu do jednego z dwóch poprzednich miesięcy lub do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku kalendarzowym.
Ważne: Rekompensata jest wypłacana na wniosek przedsiębiorcy, po spełnieniu przez niego wskazanych wcześniej warunków.
To wojewoda będzie odpowiedzialny za wypłatę rekompensat. Przedsiębiorca może liczyć na maksymalnie 3 wypłaty rekompensaty w ciągu roku - czyli za 3 miesiące. Jednak wojewoda zyskał możliwość zwiększenia wymiaru pomocy i przyznania jej na dłuższy czas - podstawą będzie wprowadzenie odpowiedniego aktu prawa miejscowego.
Rekompensata ma charakter pomocy de minimis. Jej wysokość będzie wynikała z liczby osób zgłoszonych przed dany podmiot do ubezpieczenia społecznego - liczbę tę należy pomnożyć przez kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę - czyli 3490 zł.
Program przewiduje realizację rekompensat nie tylko w przypadku przejścia granicznego w Bobrownikach, lecz także na wypadek innych analogicznych sytuacji w przyszłości. Właściwy do wypłaty ma być wojewoda właściwy ze względu na lokalizację zamkniętego przejścia granicznego.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
