Dyrektor finansowy (CFO) to najwyższy rangą specjalista do spraw finansów, który odpowiada za kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jest to jeden z najważniejszych członków zespołu zarządzającego w każdej firmie. Taka osoba odpowiada za zapewnienie prawidłowego funkcjonowania działu finansowego, ale także efektywne zarządzanie danymi czy analizy i rekomendacje rozwiązań z obszaru finansów. Dyrektor finansowy wnosi cenne spojrzenie do procesu planowania strategicznego, identyfikując potencjalne zagrożenia i proponując strategię zarządzania ryzykiem. Dzięki jego działaniom firma może działać efektywnie i uniknąć poważnych strat.
Czym zajmuje się dyrektor finansowy?
W dzisiejszych czasach rola dyrektora finansowego (CFO) jest istotna nie tylko z punktu widzenia efektywności operacyjnej, ale również stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Do zadań tego specjalisty nie należy już wyłącznie pilnowanie finansów, lecz także zarządzanie ryzykiem i aktywne uczestniczenie w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. W małych i średnich firmach takie profesjonalne wsparcie może zapewnić CFO z zewnątrz. Czym zajmuje się dyrektor finansowy? Podpowiadamy.
Kim jest dyrektor finansowy?
Często, zwłaszcza w strukturach małych i średnich przedsiębiorstw, nie znajdziemy dyrektorów finansowych. Takie firmy, jeżeli nie mogą zatrudnić na podstawie umowy o pracę na pełen etat takiego specjalisty, lecz jednocześnie chcą poprawić rentowność, mogą zdecydować się na zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego. Co zyskasz zatrudniając zewnętrznego dyrektora finansowego? Przede wszystkim bezpieczną i przewidywalną przyszłość, optymalizację procesów finansowych i szybką poprawę zarządzania finansami firmy.
Jaki jest zakres obowiązków dyrektora finansowego?
Praca na stanowisku dyrektora finansowego wiąże się z szerokim zakresem obowiązków. Obejmuje on zarówno zarządzanie finansami firmy na co dzień, jak i tworzenie długoterminowych planów. Taki specjalista bierze odpowiedzialność za wszelkie działania finansowe przedsiębiorstwa. Dlatego może on prowadzić nadzór nad procesami budżetowania i prognozowania, zarządzać ryzykiem finansowym i przeprowadzać audyty oraz kontrolne wewnętrzne, by zapewnić zgodność procedur firmy z przepisami prawa. Taki specjalista często współpracuje z innymi działami, aby zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów finansowych.
Czym zajmuje się zewnętrzny dyrektor finansowy?
W dużych firmach dyrektorzy finansowi zazwyczaj pracują na pełny etat. Małe i średnie przedsiębiorstwa z kolei często decydują się na zatrudnienie takiego specjalisty w niepełnym wymiarze godzin. CFO z zewnątrz zajmuje się przede wszystkim pracą nad poprawą rentowności firmy. Jest on zatrudniony zazwyczaj do wykonywania ściśle określonych zadań. Dlatego może zoptymalizować wydatki i zyski, ułożyć skuteczny budżet czy przeprowadzić niezbędne analizy, a także wykonać kluczowe raporty finansowe. Zajmuje się także strategicznym doradztwem finansowym, zarządzaniem płynnością finansową, a nawet rozwojem integracji finansowej w zespole.
