Pobrexitowa rezerwa dostawcza jako specjalny instrument finansowy została stworzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ta ostatnia była odpowiedzialna za wdrożenie tego swoistego narzędzia wsparcia. Przeciwdziałanie skutkom brexitu odbywa się w ramach programu Re_Opne UK, którego celem było umożliwienie przedsiębiorcom wprowadzenia zmian, pozwalającym im funkcjonować w nowej rzeczywistości. Może to dotyczyć zarówno zdobycia nowych alternatywnych rynków, jak i powrotu na rynek brytyjski. Z przedstawionych danych wynika, że aż 90% badanych przedsiębiorstw uznało, że brexit wpłynął negatywnie na ich działalność, przekładając się na spadek przychodów firmy i zmniejszenie liczby zamówień sięgające nawet 40%.
Rekompensata dla firm poszkodowanych brexitem
Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej wystąpiło z Unii Europejskiej w dniu 31 stycznia 2020 r. Tzw. brexit odbił się negatywnie na wielu przedsiębiorstwach, których funkcjonowanie było oparte na współpracy z tymi krajami. Aby zniwelować negatywne skutki brexitu stworzono specjalny fundusz tzw. pobrexitowej rezerwy dostawczej. Czy można jeszcze ubiegać się o wsparcie?
Na pomoc dla przedsiębiorców przeznaczono ponad 500 mln zł. - firmy złożyły już 580 wniosków opiewających na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 86 mln. euro.
W dniu 5 czerwca rozpoczyna się kolejny nabór wniosków, który będzie jednocześnie ostatnim naborem wniosków w ramach programu Re_open UK. Potrwa on 21 dni.
Z programu Re_Open UK mogą skorzystać firmy zarejestrowane na terenie Polski i prowadzące tutaj działalność. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorców.
Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich
Ważne: Rekompensaty z programu Re_Open UK dotyczą wydatków poniesionych i pokrytych między 1 stycznia 2020 r. a 31 grudnia 2023 r.
Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć przyznaną pomoc m.in. na:
a) rozwój nowych kierunków eksportu czyli wydatki związane z udziałem w międzynarodowych wydarzeniach branżowych takich jak targi czy wysawy
b) wydatki związane z dostosowaniem przedsiębiorstwa do nowych warunków rynkowych wynikających z brexitu
c) finansowanie inwestycji, która będzie wspierać nowe kierunki rozwoju przedsiębiorstwa
d) zwrot określonych kosztów
Mogą również liczyć na bezzwrotne dotacje w wysokości do 200 tys. euro, które mają formę rekompensaty za straty związane ze spadkiem obrotów.
Zobacz także:
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - portal gov.pl
