Wsparcie dla przedsiębiorców - nazywane niekiedy tarczą dla pogranicza - dotyczy firm działających w strefie przygranicznej (w województwie podlaskim), jeśli poniosły one straty na skutek zamknięcia przejść granicznych z Białorusią w Bobrownikach i Kuźnicy. Generalnie przepisy jednak zostały tak skonstruowane, aby można było je wykorzystać także, jeśli w przyszłości wydarzy się podobna sytuacja.
Przygraniczni przedsiębiorcy ze wsparciem
Zasady wypłaty pomocy dla przedsiębiorców, których dotknęły skutki zamkniętych przejść granicznych zostały wprowadzone tak trochę siłą rozpędu bo w ustawie, która nie była w ogóle poświęcona firmom. Choć Senat miał poważne wątpliwości dotyczące procesu legislacyjnego, Sejm przyjął nowe przepisy. Jak ma wyglądać rządowa pomoc?
Nie trzeba z pewnością przekonywać, że przedsiębiorcy prowadzący np. działalność hotelarską czy gastronomiczną, znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z ograniczeniem ruchu na wskazanych przejściach granicznych. Nowe regulacje mają choć po części zrekompensować im straty, dzięki czemu przedsiębiorcy mają zachować ciągłość działania, a także utrzymać miejsca pracy. Zgodnie z zapowiedziami pomoc ma trafić do ok. 150 firm, a jej wartość została oszacowana na ok. 35 mln zł.
Zobacz także: Oferty wsparcia dla firm z Funduszy Europejskich
Katalog podmiotów, które mogą liczyć na rekompensatę został uzupełniony - o co apelował m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ostatecznie wsparcie jest dedykowane podmiotom działającym w branżach: gastronomicznej, hotelarskiej, sprzedaży detalicznej, a także prowadzącym kantory wymiany walut i agencje celne.
Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna
Warunkiem uzyskania pomocy jest spadek przychodów wynoszący co najmniej 25%, który nastąpił w miesiącu w którym zamknięto przejścia graniczne, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego.
Rekompensaty będzie wypłacał wojewoda - zgodnie z nowymi przepisami właściwość wojewody zależy od zlokalizowania zamkniętego przejścia granicznego. Aby skorzystać z pomocy niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
Natomiast wysokość rekompensaty ma wynosić:
a) wartość równą iloczynowi kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia przez danego przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc - taka rekompensata będzie wypłacana maksymalnie 9 razy.
b) 65% średniego miesięcznego przychodu płatnika składek lub rolnika, uzyskanego z prowadzonej przez niego działalności - rekompensatę przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 3 razy.
Ostatecznie uznano także, że zakres - zarówno branż jak i terenu objętego pomocą - może zostać rozszerzony w wyjątkowych przypadkach. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje wojewoda, który w wyjątkowych przypadkach może przyznać rekompensatę przedsiębiorcy zajmującego się inną niż wskazana wcześniej działalność a także działającemu poza obszarem przygranicznym, jeśli na skutek czasowego zawieszenie ruchu na przejściu granicznym poniósł on straty bądź utracił korzyści.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
