Sąd Najwyższy wydał 28 czerwca 2022 r. wyrok w sprawie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, do której - w obronie kredytobiorcy - przystąpił także Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednak w skardze RPO całe swoje uzasadnienie obudował argumentacją zaczerpniętą z przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Zdaniem Sądu Najwyższego było to nieprawidłowe, dlatego, że zaciągnięty kredyt hipoteczny został przeznaczony na zakup nieruchomości, które w całości miały być wykorzystywane w celach komercyjnych.
Przedsiębiorca nie skorzysta z konsumenckiej ochrony w starciu z bankiem
Jeśli kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich zostaje zaciągnięty na zakup nieruchomości przeznaczonej w całości na cele komercyjne, to kredytobiorca nie może powoływać się na zasady obowiązujące w konsumenckich stosunkach prawnych.
Ważne: Do umowy kredytu jaką osoba prowadząca działalność gospodarczą zaciągnęła w banku, nie można stosować przepisów dotyczących klauzul abuzywnych w umowach zawieranych z konsumentami.
Kim jest konsument?
Pojęcie konsumenta zostało określone w art. 221 kc. Zgodnie z zawartą we wskazanym przepisie definicją, konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej z przedsiębiorcą i czynność ta nie jest związana z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Analogiczna regulacja znajduje się w art 2 lit. b dyrektywy 93/13, w którym także podkreśla się, że czynności konsumenta nie mogą być podejmowane w celach związanych z handlem, przedsiębiorstwem lub zawodem.
Jeśli więc - tak jak w rozpoznawanym przypadku - dana osoba zaciąga kredyt w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą, w celach związanych z tą działalnością, to nie można mówić o konsumencie. W konsekwencji nie ma także możliwości rozpatrywania w tym kontekście niedozwolonych klauzul umownych opisanych w art. 3851 § 1 w zw. z art. 3851 § 3 k.c.
Zobacz także: Mieszkanie w którym prowadzona jest działalność - czy można skorzystać z wakacji kredytowych?
Klauzule abuzywne tylko dla konsumentów
Jedynie konsumenta nie wiążą nieustalone indywidualnie postanowienia umowne, które kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Przy czym nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenie stron - w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli strony jednoznacznie je określiły.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl
