Kredyt technologiczny jest rozwiązaniem dla mikro, małych i średnich firm, które chcą wdrożyć nową, innowacyjną technologię, dzięki której rozpoczną wytwarzanie całkowicie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, wprowadzą nowe usługi lub procesy. Może to dotyczyć zarówno technologii zakupionej jak i ich autorskiej.
Kredyt technologiczny na innowacje
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski w konkursie "Kredyt technologiczny". Możliwość taką przewiduje Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Trzeba pamiętać, że pieniądze z kredytu technologicznego nie mogą być wykorzystane na zakup środka trwałego, w którym nowa technologia jest już wdrożona.
Zobacz także: Kredyt a zdolność kredytowa – sprawdź, jak ją zwiększyć
Ważne: Resort funduszy i polityki regionalnej zaznacza, że wdrażana technologia musi mieć postać:
a) prawa własności przemysłowej,
b) wyników prac rozwojowych,
c) wyników badań aplikacyjnych lub
d) nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Bank Gospodarstwa Krajowego właśnie ogłosił nabór - wnioski o kredyt technologiczny można składać od 23 marca do 31 maja 2023 r. Jest o co walczyć, bo budżet programu to aż 578 mln zł. Maksymalna wysokość wydatków kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro. Program nie przewiduje minimalnej kwoty wydatków. Wysokość wsparcia jest także uzależniona od samego rodzaju wydatków kwalifikowanych, a także od progów obowiązujących w konkretnym regionie
Ważne: Wnioski mogą składać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w rozumieniu rozporządzenia KE 651/2014, prowadzące działalność na terenie Polski - co potwierdza wpis do odpowiedniego rejestru, które posiadają zdolność kredytową.
Zobacz także: Wsparcie dla firm z sektora MŚP na rozwój pracy zdalnej
Kredyt technologiczny jest połączenie dwóch rodzajów finansowania. Jednym z nich jest kredytowanie, w którym udział biorą komercyjne banki. Drugim rodzajem jest bezzwrotna dotacja, nazywana premią technologiczną. W dużym skrócie jest to refundacja części kapitałowej kredytu, który przedsiębiorca zaciągnął na realizację innowacyjnego projektu.
Poprzez wdrażanie technologii rozumie się takie działania, które pozwolą stworzyć bazę technologiczną na przykład linię produkcyjną, zgodnie z opisaną we wniosku o dofinansowanie nową technologię. Chodzi zatem o zastosowanie tej technologii w praktyce, dzięki czemu możliwe będzie produkowanie nowych towarów czy usług.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - portal gov.pl
