Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy z instrumentów finansowych oraz ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy weszło w życie 10 sierpnia.
Firmy, które ucierpiały w wyniku wojny mogą liczyć na pomoc
Obowiązuje już nowe rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego przepisy zakładają pomoc publiczną dla przedsiębiorstw, których sytuacja znacząco się pogorszyła w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie.
Na pomoc zarówno dla małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstw przewidziano niemal 45 mln złotych. Pomoc ma być udzielana ze środków pozostających w dyspozycji Marszałków Województw, a finansowanych ze środków regionalnych programów operacyjnych województw podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego, zarówno z perspektywy finansowej 2014-2020, jak i perspektywy finansowej 2007-2013. Pomoc będzie udzielana do końca grudnia 2022 roku.
Ważne: Przepisy zakładają, że pomoc może być udzielana na cele inwestycyjne lub obrotowe nakierowane na łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.
Na przewidziane w przepisach wsparcie nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy w dniu udzielenia pomocy są “przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji”, ani także przedsiębiorcy objęci sankcjami.
Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Przepisy rozporządzenia przewidują pożyczki jako formę pomocy dla przedsiębiorców.
Ważne: W ramach pomocy przewidzianej w nowym rozporządzeniu przedsiębiorcy mogą wnioskować o pożyczkę na maksymalnie 6 lat, której wysokość jest ustalana indywidualnie z przedsiębiorcą. Przepisy zakładają jednak pewne wartości maksymalne. Główna kwota pożyczki nie może przekroczyć 15% średnich rocznych obrotów beneficjenta ogółem za ostatnie 3 zamknięte okresy obrachunkowe lub 50% kosztów energii za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek do podmiotu udzielającego pomocy.
Pożyczka ma być udzielana na preferencyjnych zasadach - oprocentowanie odsetek ma być niższe niż wartość rynkowa odsetek.
Zobacz także:
Szczegółowe informacje na temat wniosków i procedurze ubiegania się o pożyczki, są dostępne bezpośrednio w Urzędach Marszałkowskich.
Pożyczki mają pomóc przedsiębiorcom zachować ciągłość finansową, jeśli niebezpieczeństwo jej utraty pojawiło się w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - będące twórcą rozporządzenia - zakłada, że nowe przepisy będą miały bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw i na ich konkurencyjność. To ma się przełożyć także na zabezpieczenie sytuacji całego społeczeństwa.
Zobacz także: Ceny paliw rosną bo tak działa rynek
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - portal gov.pl
