Przykładowo zwolnione z tego podatku będą następujące transakcje dostawy (m.in. sprzedaży):
Czy sprzedaż aportu przez spółkę z o.o. podlega VAT
Sprzedaż używanych środków trwałych należących do spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie dotyczy to przypadków, w których ustawa przewiduje zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od tego podatku.
- towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane,
- budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
- budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa wyżej, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Pełna lista zwolnień przedmiotowych została zawarta w przepisach art. 43–44 ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienia podmiotowe uregulowano natomiast w art. 113 ustawy.
art. 43–44, art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: spółka z o.o., aport
