We wnioskach o płatność musisz wykazać wartość uzyskanego dochodu i dokonać jego zwrotu. Zgodnie z umową o dofinansowanie, w przypadku projektów generujących dochód, powinien być on zwrócony.
Dochód wygenerowany w projekcie – sprawdź, co należy zrobić
Jak należy postąpić w sytuacji, jeśli projekt na etapie realizacji będzie generować dochód, który nie został przewidziany we wniosku? Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad taką sytuacją lub doświadczasz jej i szukasz rozwiązania, poznaj podpowiedzi eksperta, które ułatwią Ci rozwiązanie tej problematycznej sytuacji.
Chodzi o sytuację, gdy dochód wygenerowany podczas realizacji projektu nie został wzięty pod uwagę w czasie zatwierdzania projektu, a więc powstał wyłącznie podczas jego wdrażania. Jako beneficjent wykaż go nie później niż w momencie złożenia wniosku o płatność końcową.
Jeżeli na podstawie wniosków o płatność lub też postępowań kontrolnych zostanie stwierdzone, że dofinansowanie jest wykorzystane niewłaściwie, będziesz zobowiązany do jego zwrotu wraz z odsetkami.
Jako wnioskodawca masz obowiązek ujawniania wszelkich dochodów, które powstają w związku z realizacją projektu.
W przypadku gdy projekt generuje na etapie realizacji dochód, musisz wykazać we wnioskach o płatność jego wartość. Masz również obowiązek dokonać zwrotu dochodu do 10 stycznia roku następnego po roku, w którym powstał.
W zależności od sytuacji instytucja organizująca konkurs może wezwać wnioskodawcę do zwrotu dochodu w innym terminie.
Zwrotu dochodu w innym terminie dokonasz wtedy, gdy nastąpi jedna z trzech sytuacji:
- projekt kończy się wcześniej i powinien być rozliczony przed 10 stycznia roku następnego,
- w umowie o dofinansowanie strony ustalą inną formę zwrotu dochodu (na przykład pomniejszanie kolejnej transzy dofinansowania),
- beneficjent nie informował systematycznie o wystąpieniu dochodu we wnioskach o płatność.
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013 r. ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: firma, fundusze unijne
