Pracownik uległ wypadkowi (poślizgnięcie na schodach ze złamaniem nogi) w siedzibie zakładu pracy w drodze między podpisaniem listy obecności a przejściem do innego pokoju po odbiór skierowania na badania kontrolne. W literaturze można spotkać się z poglądem, że są to czynności niemające bezpośredniego związku z wykonywaniem pracy, ale prawnie i życiowo uzasadnione istotą stosunku pracy, więc istnieje związek z pracą. Ponadto pracownik przekroczył bramę zakładu pracy – był na terenie zakładu pracy, podpisał już listę obecności. Wystąpiła przyczyna zewnętrzna, zdarzenie było nagłe, wystąpił uraz. Jak w takim razie zakwalifikować takie zdarzenie?
Wypadek przy pracy a wykonywanie zwykłych czynności
W kwestii związku zdarzenia wypadkowego z pracą powszechnie akceptowany jest pogląd, iż zdarzenie wypadkowe pozostaje w związku z pracą także w sytuacji, w której wprawdzie nie zaszło w czasie normalnych czynności związanych z procesem pracy, ale pozostaje w związku z tym procesem.
Opisane zdarzenie wypadkowe należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Pracownik udając się po odbiór skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, wykonywał polecenie pracodawcy.
Zasadnicza wątpliwość dotyczy tutaj kwestii związku z pracą zdarzenia wypadkowego w sytuacji, gdy nastąpiło w trakcie przemieszczania się „do innego pokoju po odbiór skierowania na badania kontrolne”.
W rozumieniu przepisów wypadek ma związek z pracą, gdy zdarzył się podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. Odbiór skierowania na profilaktyczne badania lekarskie jest warunkiem koniecznym przeprowadzenia takich badań, a posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku pracy to warunek dopuszczenia do pracy.
Zobacz także:
