Najczęściej spotykane promieniowanie to promieniowanie:
Promieniowanie ultrafioletowe może spowodować zaćmę
Na niektórych stanowiskach pracownik narażony jest na czynniki fizyczne, które mogą prowadzić do poważnego, trwałego uszkodzenia oczu. Jest to różnego rodzaju promieniowanie elektromagnetyczne.
- optyczne, w tym:
- ultrafioletowe – powodujące uszkodzenia fotochemiczne tkanek oka (zapalenia rogówki i spojówki, zaćma soczewki),
- podczerwone – mające wpływ na uszkodzenia termiczne tkanek oka (rogówki, spojówki, soczewki i siatkówki),
- laserowe – mogące powodować (na skutek reakcji termicznych w wyniku absorpcji dużej ilości energii przenoszonej przez to promieniowanie) uszkodzenia rogówki, soczewki, a w przypadku niektórych uszkodzeń siatkówki nawet doprowadzić do stałej ślepoty;
- słoneczne – mogące powodować termiczne i fotochemiczne uszkodzenia siatkówki oka;
- jonizujące – powodujące jonizację lub wzbudzenia atomów i cząsteczek tkanek, wyzwalających następnie łańcuch wtórnych reakcji biologicznych, mogące być przyczyną zaćmy popromiennej i chorób nowotworowych.
Oddzielnie można potraktować promieniowanie optyczne, które jest wynikiem procesów spawalniczych, nazywane czasem „promieniowaniem spawalniczym”. Składa się ono z promieniowania:
- widzialnego (bardzo intensywnego);
- nadfioletowego;
- termicznego – rozgrzanych do wysokiej temperatury gazów spawalniczych oraz linii lub pasm promieniowania charakterystycznego dla pierwiastków wchodzących w skład spawanych lub ciętych materiałów (z zakresu od około 300 nm do 700 nm).
Promieniowanie to może być przyczyną takich poważnych schorzeń, jak zaćma – wskutek przegrzania gałki oka, stany zapalne rogówki i spojówki, zmiany na siatkówce i dnie oka, a wszystko przy zagrożeniu poważnymi urazami gałki ocznej od odprysków stopionych metali oraz żużla.
Zobacz także:
