Pracodawca w zarządzeniu o przeprowadzeniu oceny ryzyka zawodowego w zakładzie pracy powinien określić:
Zespół oceniający ryzyko zawodowe
Przepisy i zasady dotyczące oceny ryzyka zawodowego w równym stopniu dotyczą wszystkich pracodawców – bez względu na wielkość i złożoność organizacji czy prowadzoną działalność. Jednak wybranie i wskazanie osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego może przysporzyć trudności. Oto kilka wskazówek ułatwiających to zadanie.
-
odpowiedzialność za dokonanie oceny ryzyka zawodowego,
-
osoby do pracy w zespołach ds. oceny ryzyka,
-
osoby do przeszkolenia w tematyce oceny ryzyka,
-
osobę odpowiedzialną za opracowanie dokumentacji ryzyka i jej przechowywania,
-
sposób zapoznania pracowników z ryzykiem zawodowym,
-
sytuacje, w jakich należy dokonywać weryfikacji oceny ryzyka zawodowego oraz ich częstotliwość,
-
termin dokonania oceny ryzyka zawodowego w firmie.
Zespół ds. oceny ryzyka zawodowego powołuje pracodawca w trybie przyjętym w danej firmie. Wskazane jest, aby taki zespół składał się z:
-
pracodawcy lub jego przedstawiciela,
-
pracowników wyznaczonych przez pracodawcę (w tym osób kierujących pracownikami),
-
ekspertów zewnętrznych (jeżeli akurat zachodzi taka potrzeba).
Poza wiedzą w zakresie dokonywania oceny od pracodawcy nie są wymagane żadne dodatkowe kwalifikacje, tzn. uprawnienia do oceny ryzyka zawodowego.
Natomiast przedstawicielem pracodawcy może być każda osoba, w tym również specjalista ds. bhp, gdyż przepisy tego nie zabraniają, a ze względu na ogólną wiedzę w zakresie ochrony pracy pracownika służby bhp jest to nawet wskazane.
Szczegółową wiedzę dotyczącą na przykład zagrożeń związanych z maszynami lub technologią na konkretnych odcinkach organizacji pracy posiadają pracownicy nadzoru – kierownicy, majstrowie. Z tego powodu powinni oni wchodzić okresowo w skład zespołu oceniającego ryzyko zawodowe w wydziałach ich dotyczących.
Ponadto wiedzę o zagrożeniach, a bardzo często postępowaniu realizowanym w praktyce, mają społeczni inspektorzy pracy i inni pracownicy interesujący się ochroną pracy.
Czasami konieczne jest, aby osoby wchodzące w skład zespołu ds. oceny ryzyka zawodowego posiadały specjalistyczną wiedzę z różnych dziedzin. W takich przypadkach osoby te powinny być powoływane do zespołu okresowo lub w celu udzielenia przez nie konkretnych konsultacji.
Kto w zespole oceniającym ryzyko?
Ocena ryzyka dotyczy wydziału, na którym znajdują się maszyny stwarzające specyficzne zagrożenia (oddziaływanie na organizm pracownika czynników chemicznych, którego negatywne skutki nie są dokładnie znane, promieniowanie i pola wysokiej częstotliwości, których pole oraz kierunek działania może wynikać z konstrukcji urządzenia itp.). Wtedy w skład zespołu należy powołać osoby o specjalistycznej wiedzy na temat tych właśnie zagrożeń.
Zobacz także:
Tagi: ocena ryzyka zawodowego
