Pracodawca - który zgodnie z prawem - odpowiada za stan BHP w zakładzie, nie może dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest również zapewnienie szkolenia w dziedzinie BHP, a także przekazanie pracownikom informacji o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach.
Dokumenty BHP dla pracowników z Ukrainy tylko w języku dla nich zrozumiałym
Pracodawca zatrudniający pracowników z Ukrainy powinien przetłumaczyć dokumenty BHP na język zrozumiały przez tych pracowników. Wypełnienie tego obowiązku, będzie dla pracodawcy podstawą do uznania, że pracownik zapoznał się z przepisami i zasadami BHP w stopniu umożliwiającym egzekwowanie ich przestrzegania.
Ważne: Obowiązkiem pracodawcy, w przypadku pracowników z Ukrainy nie posługujących się językiem polskim, jest przetłumaczenie szkoleń BHP oraz wewnątrzzakładowych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (np. instrukcje bhp, ocenę ryzyka zawodowego) na język dla tych pracowników zrozumiałym.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bhp, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom, do stałego korzystania, aktualnych instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących:
- stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
- obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
- postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
- udzielania pierwszej pomocy.
Instrukcje powinny w sposób zrozumiały dla pracowników z Ukrainy wskazywać:
- czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy,
- zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy,
- czynności do wykonania po jej zakończeniu,
- zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że ustawa o języku polskim wskazuje, że dokumenty z zakresu prawa pracy, sporządza się w języku polskim. Niemniej jednak dokumenty te, mogą być jednocześnie sporządzone w wersji lub wersjach obcojęzycznych. Podstawą ich wykładni jest wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.
Ważne: Umowa o pracę lub inny dokument wynikający z zakresu prawa pracy, może być sporządzony w języku ukraińskim, na wniosek osoby świadczącej pracę, władającej tym językiem, niebędącej obywatelem polskim, pouczonym uprzednio o prawie do sporządzenia umowy lub innego dokumentu w języku polskim.
- art. 2071 ; art. 2373 §1 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.),
- art. 8 ustawy z 8 października 1999r. o języku polskim (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r., poz. 672 ze zm.),
- § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., poz.169, poz. 1650).
Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Tagi: Ukraina, pracownik z Ukrainy, BHP, szkolenie BHP
