Zgodnie z art. 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1320), za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.
Dokumentacja BHP – upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę
Czy pracodawca może dopuścić aby dokumentacja BHP została zatwierdzona i podpisana przez upoważnionego do jej podpisywania kierownika? Czy podpisanie protokołu powypadkowego lub oceny ryzyka zawodowego przez kierownika to dopuszczalna praktyka?
Przepis ten wyraźnie zatem wskazuje, że dokumentacja BHP może być podpisywana przez upoważnioną do tego osobę. Aby tak się jednak stało i upoważnienie do podpisywania dokumentacji BHP było zgodne z prawem, musi ono wynikać z:
- przepisów zakładowych,
- umowy o pracę,
- lub co najmniej z zakresu obowiązków.
Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę - podstawa prawna
Upoważnienie do wykonywania czynności z zakresu BHP musi wyraźnie wynikać z:
- przepisów zakładowych (np. regulaminu pracy) – jeżeli dotyczy danego stanowiska (por. wyrok Sądu Najwyższego z 10 września 1998 r., I PKN 286/98, OSNP 1999 nr 18, poz. 585),
- umowy o pracę zawartej z tym pracownikiem,
- co najmniej zakresu obowiązków, z których wynika wyraźne wyznaczenie tej osoby do wykonywania czynności z zakresu bhp – jeżeli ma dotyczyć konkretnej osoby tj. pracownika.
Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę - forma upoważnienia
Przepisy prawa nie określają bezpośrednio, jaka powinna być forma upoważnienia do podpisywania dokumentów za pracodawcę. W przypadku, gdy nie jest to określone w przepisach wewnątrzzakładowych – ze względów dowodowych - najlepiej, aby upoważnienie takie miało formę upoważnienia pisemnego.
Wyznaczenie osoby dokonującej czynności z zakresu prawa pracy (...) następuje przez złożenie oświadczenia woli przez osobę lub organ kierujący jednostką organizacyjną będącą pracodawcą i wyrażenie zgody przez wyznaczoną osobę (por. wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. II PK 412/04, OSNP 2006/13–14/210).
Upoważnienie do podpisywania dokumentów za pracodawcę – podmiot zewnętrzny
Warto również wiedzieć, że nie jest koniecznym aby dokumentację BHP w imieniu pracodawcy podpisywał podmiot pozostający z nim w stosunku pracy. Dopuszczalne jest również upoważnienie osoby lub firmy niepowiązanej z pracodawcą stosunkiem pracy.
(…) Osoba wykonująca czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę, który jest jednostką organizacyjną, nie musi być objęta strukturą organizacyjną tej jednostki (wyrok Sądu Najwyższego z 5 maja 2011 r., II PK 181/10, niepubl.)
art. 31 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
