Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z uwagi na konieczność osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, chorym dzieckiem w wieku do 14 lat albo innym chorym członkiem rodziny. W czasie pobytu na urlopie wypoczynkowym pracownik nie świadczy pracy, a więc nie może być z niej zwolniony w celu sprawowania opieki, a tym samym nie nabywa prawa do zasiłku opiekuńczego.
Ubezpieczenie pracownika na urlopie wypoczynkowym
W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik podlega ubezpieczeniom pracowniczym, w tym chorobowemu, na ogólnych zasadach. Oznacza to, że gdy w trakcie urlopu pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby, nabędzie prawo do zasiłku chorobowego. Inaczej będzie z zasiłkiem opiekuńczym.
Przykład: pracownik przebywał od 3 do 21 czerwca na urlopie wypoczynkowym. 10 czerwca otrzymał zwolnienie lekarskie potwierdzające konieczność sprawowania opieki nad chorym synem w wieku 10 lat. Zwolnienie to obejmuje okres od 10 do 28 czerwca. W przedstawionej sytuacji pracodawca, który jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, powinien wypłacić zasiłek opiekuńczy tylko za dni zwolnienia przypadające po planowanym zakończeniu urlopu wypoczynkowego, tj. za okres od 22 do 28 czerwca.
Podstawa prawna: art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
