Pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą:
Świadczenie urlopowe nie zależy od stażu pracy w danym roku
Dla nabycia uprawnienia do świadczenia urlopowego nie ma znaczenia długość okresu przepracowanego w danym roku u danego pracodawcy. Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje ono w pełnej wysokości, o ile przebywał na urlopie wypoczynkowym wymagane 14 dni kalendarzowych.
-
tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych lub
-
wypłacać świadczenia urlopowe – również według ustawy o ZFŚS.
Zatem obowiązanymi do wypłaty świadczeń urlopowych w 2014 r. są pracodawcy:
-
niezobligowani do utworzenia ZFŚS, tj. zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r. mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
-
którzy nie założyli ZFŚS, a jednocześnie nie zrezygnowali w tym roku z wypłaty świadczeń urlopowych, dopełniając formalności w tym zakresie, do końca stycznia 2014 r. (poinformowanie pracowników o niewypłacaniu świadczeń urlopowych),
-
którzy nie prowadzą działalności w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (te jednostki obowiązkowo tworzą ZFŚS, bez względu na liczbę zatrudnionych).
Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku, każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (jednorazowo).
Prawo do świadczenia urlopowego nie jest uzależnione ani od stażu pracy (ogólnego bądź zakładowego), ani od sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej pracownika. Nie ma również znaczenia, że pracownik korzystał z urlopu zaległego albo bieżącego. Pracownik zatrudniony przez część danego roku – jeśli skorzysta z wypoczynku w wymiarze wymaganym przepisami – otrzyma świadczenie urlopowe w pełnej wysokości.
art. 3 ust. 3, ust. 4 – 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).
Zobacz także:
