Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Świadczenia urlopowe przysługują bez okresu wyczekiwania
Przepisy nie przewidują minimalnego okresu zatrudniania, po jakim pracownik nabywa prawo do świadczenia urlopowego. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w wymiarze kolejnych 14 dni kalendarzowych.
Jedynym warunkiem wypłaty świadczenia urlopowego jest skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych (wliczając dni wolne od pracy, niedziele i święta). Przepisy nie przewidują żadnego innego warunku, jaki musi spełnić pracownik, aby nabyć prawo do świadczenia urlopowego - jak np. minimalnego okresu zatrudnienia.
Warto pamiętać, że świadczenie urlopowe musi być wypłacone przed urlopem wypoczynkowym pracownika - najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym urlop, tak, aby pracownik mógł z niego skorzystać podczas wypoczynku.
Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek ZUS, podlega natomiast opodatkowaniu na zasadach ogólnych (jego wysokość należy doliczyć do przychodu pracownika w danym miesiącu i odprowadzić zaliczkę na podatek wg skali podatkowej).
art. 3 ust. 3, ust. 4, ust. 5, ust. 5a, ust. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.).
Zobacz także:
