Przypominamy, że z podstawy wymiaru składek wyłączone zostało świadczenie urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego (w 2016 r.wysokość odpisów na ZFŚS na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach wynosi1.093,93 zł). Świadczenie urlopowe, o którym mówi rozporządzenie składkowe, dotyczy wyłącznie świadczenia wypłacanego przez płatnika, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający, według stanu na 1 stycznia danego roku, mniej niż 20 pracowników, w przeliczeniu na pełne etaty, mogą tworzyć fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać świadczenie urlopowe.
Składki od świadczenia urlopowego
Jeśli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników, ale nie tworzy funduszu socjalnego, musi oskładkować wypłacane świadczenia urlopowe.
Zatem pracodawcy zatrudniający ponad 20 pracowników, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale wypłacają świadczenie urlopowe, muszą od wypłacanych kwot naliczyć i odprowadzić składki ubezpieczeniowe. Jeżeli płatnik wypłacając takie świadczenie, nie uwzględni go w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ma obowiązek złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych oraz opłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę.
-
art.18 ust.1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 963),
-
§2 ust.1 pkt 21 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz.2236).
Zobacz także:
Tagi: świadczenia urlopowe
