Do wyznaczenia kwoty, jaką pracownik powinien otrzymać tytułem urlopu, którego nie udało mu się wykorzystać do dni ustania stosunku pracy, niezbędne jest ustalenie właściwej bazy obliczeniowej.
Jak dopełniać podstawę ekwiwalentu za urlop
Uzupełnienia podstawy wymiaru ekwiwalentu urlopowego dokonuje się bez względu na rodzaj nieobecności pracownika w pracy. Przepisy nie przewidują w tym względzie żadnych wyjątków.
Składniki wynagrodzenia a podstawa wymiaru ekwiwalentu
Składniki pensji uwzględniane w podstawie wymiaru ekwiwalentu za urlop (oraz sposób ich uwzględniania) |
Świadczenia pomijane przy obliczeniach ekwiwalentu urlopowego |
składniki stałe w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu |
|
składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (bez względu na okres, za jaki składniki te przysługują) |
|
składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż miesiąc w średniej wysokości wypłaconej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (bez względu na okres, za jaki składniki te przysługują) |
Nierzadko w okresie, z którego wyznaczana jest podstawa ekwiwalentu urlopowego, podwładny nie wypracował pełnego obowiązującego go nominału czasu pracy. W takim przypadku wyliczenia nieco się komplikują, ponieważ trzeba wtedy dokonać tzw. dopełnienia podstawy. Polega ono na:
- podzieleniu faktycznie uzyskanego przez pracownika wynagrodzenia przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało oraz
- pomnożeniu otrzymanego wyniku przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby (w ciągu 3 lub 12 miesięcy) w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
- art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- § 14–17 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Zobacz także:
