Oznacza to, że przepisów tych nie stosuje się do osób:
Minimalna stawka godzinowa – czy obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą
Zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu objęła gwarancją minimalnej stawki godzinowej m.in. osoby prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą, niezatrudniające pracowników ani zleceniobiorców, które świadczą usługi na rzecz firm.
- zatrudniających chociażby jednego pracownika albo zleceniobiorcę,
- wykonujących pracę wyłącznie na rzecz osób „prywatnych” (np. usługi fryzjerskie)
- wykonujących w ramach działalności gospodarczej umowy mające charakter dzieła (a nie zlecenia lub usługi) – np. projektowanie wnętrz czy ogrodów).
Pozostałym usługodawcom należy zagwarantować minimalne wynagrodzenie za każdą godzinę ich pracy. Po stronie przedsiębiorców, którzy korzystają z usług takich osób, zrodziło to sporo wątpliwości dotyczących realizacji tego obowiązku, a także co do sposobu ewidencjonowania czasu pracy. A warto wiedzieć, że za wypłacenie wynagrodzenia w niższej wysokości grozi przedsiębiorcy grzywna od 1.000 do 30.000 zł (art. 8e ustawy o minimalnym wynagrodzeniu).
Czego wymagać od osoby świadczącej dla nas usługi na podstawie wpisu do CEIDG
Ze względu na to, że odpowiedzialność za niewypłacenie wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej minimalnej stawce godzinowej spoczywa na usługobiorcy, powinien on się zabezpieczyć na wypadek kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli zatem firma korzysta z usług, takich jak (przykładowo):
- księgowość,
- konserwacja,
- sprzątanie,
- usługi kurierskie,
wykonywanych jednoosobowo, za które wykonawca wystawia faktury lub rachunki w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, warto pozyskać od niego oświadczenie, że nie zatrudnia on pracowników, ani zleceniobiorców.
Jeśli złoży on takie oświadczenie, należy od niego wymagać, aby wraz z fakturą przedłożył informację o czasie poświęconym na wykonanie usługi. Wydaje się, że najprostszym sposobem będzie umieszczenie takiej informacji bezpośrednio na fakturze, obok pozycji określającej rodzaj usługi np. „sprzątanie biura w wymiarze 12 godzin miesięcznie”, gdzie kwota należności za usługę (przed doliczeniem VAT) podzielona przez liczbę wykazanych godzin powinna odpowiadać stawce co najmniej 13 zł.
Art. 1 pkt 1 a i b, art. 8a–8c i 8e ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: płaca minimalna
