Jak od praktycznej strony zrealizować wszystkie nowe obowiązki tak, by możliwie najmniej zmienić w zasadach zawierania i rozliczania umów zawieranych z osobami niebędącymi pracownikami? Odpowiedź na to pytanie z jednej strony jest łatwa, ale z drugiej oznacza, że wcale nie może zostać wszystko „po staremu”, gdyż nie chodzi tylko o wysokość minimalnej stawki godzinowej, tylko także o sposób kształtowania zapisów umownych i kompletowaniu dokumentacji pozwalającej na rozliczenie wynagrodzenia osób, które świadczą pracę na rzecz przedsiębiorców.
Minimalna stawka godzinowa - 3 porady eksperta
Minęły 3 miesiące stosowania znowelizowanej ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, której przepisy od 1 stycznia 2017 r. dotyczą nie tylko pracowników, ale także zleceniobiorców i usługodawców, gdyż regulują kwestie wynagradzania osób niebędących pracownikami, które w ramach umów zlecenia lub umów o świadczenie usług współpracują z przedsiębiorcami. Wydawać by się mogło, że minimalna stawka godzinowa nie jest niczym nowym, skoro od 2003 roku stosujemy minimalne wynagrodzenie za pracę, jednak okazuje się, że ta nowa formuła gwarantowanej płacy dla „nie-pracowników” stała się ogromnym zaskoczeniem i problemem dla wielu zakładów pracy.
Co więc trzeba zrobić?
Po pierwsze: należy rozróżniać pojęcie „minimalne wynagrodzenie za pracę” od „minimalnej stawki godzinowej”.
Po drugie: należy również przeanalizować zapisy w stosowanych wzorach umów zlecenia i umów o świadczenie usług, by ustalić, czy spełniają one wymagania jakie stawia obecne brzmienie wprowadzonych przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Po trzecie: należy pamiętać, że minimalna stawka godzinowa dotyczy umów zlecenia zawieranych z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy:
- ta umowa jest jednorazowa, czy też zawarta na wskazany okres współpracy,
- zleceniobiorca jest studentem do 26. roku życia, emerytem czy pracownikiem zleceniodawcy,
- umowa dotyczy prostych, powtarzalnych prac, czy też przedmiot umowy dotyczy skorzystania z usług wysokiej klasy specjalisty,
w każdym przypadku należy takiej osobie zapewnić nie mniej niż 13 zł za godzinę.
- Art. 1, art. 8a–8e ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2008 ze zm.).
- Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. z 2016 r. poz. 1265).
Zobacz także:
Tagi: płaca minimalna
