Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania wynagrodzenie przysługuje wyłącznie w przypadkach, gdy przepisy prawa tak stanowią.
Zawieszony pracownik samorządowy nie traci świadczeń chorobowych
W przepisach Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach samorządowych brak jest zapisów, które gwarantowałyby wypłatę wynagrodzenia lub jego części w okresie zawieszenia w wykonywaniu obowiązków. Inne zasady odnoszą się jednak do świadczeń za czas choroby.
Inaczej ma się natomiast sprawa z wypłatą wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje w okresie niezdolności do pracy spowodowanej m.in. chorobą. Natomiast zasiłek chorobowy, zgodnie z ustawą „zasiłkową” przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, z pewnymi wyjątkami, jednak nie ma w nich zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.
W okresie zawieszenia w obowiązkach pracownik jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy stanowi także obiektywnie istniejącą okoliczność uprawniającą skarbnika do uzyskania wynagrodzenia chorobowego. Brak jest bowiem w przepisach podstawy do zaniechania jego wypłaty, mimo że wynagrodzenie za pracę w tym czasie nie przysługiwało.
Dnia 20 sierpnia wójt gminy zawiesił skarbnika w czynnościach, natomiast 26 sierpnia rada gminy odwołała go w trybie dyscyplinarnym. Dnia 29 sierpnia, w dniu zakończenia pracy, pracownik przedstawił zwolnienie lekarskie za okres od 25 sierpnia do 5 września.
W przedstawionej sytuacji wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy powinny zostać wypłacone do dnia rozwiązania umowy. Następnie pracownik powinien przekazać do ZUS zaświadczenie lekarskie wraz z drukiem ZUS Z-3. Były pracownik powinien do tego przekazać do ZUS oświadczenie na druku ZUS Z-10.
-
art. 80, art. 81, art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz.94 ze zm.),
-
art. 6 ust. 1, art. 61 ust. 1 pkt 2 lit d) ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159),
-
art. 35 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223 poz. 1458 ze zm.).
