Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zwolnionej od wykonywania pracy w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia przez nie:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko na dzieci
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje nie tylko z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi, ale także opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Może to być małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki.
- 8 lat – w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jak również w razie choroby niani, z którą rodzice podpisali umowę uaktywniającą na podstawie art. 50 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1457) albo dziennego opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem,
- porodu lub choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem, o ile uniemożliwia to sprawowanie tej opieki,
- pobytu współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
- 14 lat – jeżeli dziecko jest chore.
Prawo do zasiłku przysługuje nie tylko z tytułu sprawowania opieki nad dziećmi, ale także opieki nad innym chorym członkiem rodziny. Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w art. 32 ust. 2 wyjaśnia, że za członków rodziny uważa się tu: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeżeli pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki.
Zasiłek ma siostrę mieszkającą w innej miejscowości niż pracownica
Pracodawca odmówił pracownicy wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad siostrą z uwagi na to, że mieszka w miejscowości odległej o ponad 100 km od miejsca zamieszkania zatrudnionej.
Postępowanie to jest nieprawidłowe, ponieważ do przyznania zasiłku nie jest wymagane stałe zamieszkiwanie z osobą objętą opieką. Wystarczy pozostawanie z nią w wspólnym gospodarstwie domowym tylko w okresie sprawowania tej opieki. Oświadczenie w tej sprawie znajduje się na druku ZUS Z-15.
ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
Tagi: zasiłek opiekuńczy
