Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek katastrofy ekologicznej na Odrze, mogą liczyć na wsparcie, które zostało zagwarantowane ustawą z 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzecze Odrze.
Weszły w życie przepisy dla firm znad Odry
Znamy ostateczny kształt przepisów regulujących kwestie wsparcia dla przedsiębiorstw znad Odry. Ich obowiązywanie ma moc wsteczną - obowiązują od 1 sierpnia 2022 r. Na jaką pomoc z budżetu państwa mogą liczyć nadodrzańskie firmy?
Pisaliśmy już o niej na etapie projektu w artykule: Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców znad Odry
Senacka próba zmian
Senat podczas prac nad tą ustawą starał się wprowadzić zmiany, które miały sprawić, że przepisy będą bardziej precyzyjne, a przedsiębiorcy dodatkowo dostaną możliwość zwoleniania m.in z podatku od nieruchomości, czy składek ZUS. Jednak senackie propozycje nie zostały uwzględnione w ostatecznym kształcie ustawy.
Zobacz także: Większe kary za zanieczyszczenie środowiska
Akt wykonawczy do ustawy
Akt wykonawczy do ustawy został wydane przez Radę Ministrów 29 września 2022 r. Reguluje ono zakres podmiotów którym przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych sytuacji ekologicznej na rzece Odrze. Wskazuje, którzy płatnicy składek będą objęci wsparciem. Ich zakres jest wskazany poprzez określenie powiatów na terenie których firmy prowadzą działalność gospodarczą, a także poprzez wskazanie kodów PKD, których dotyczy wsparcie. Ostatecznie w rozporządzeniu znalazło się 35 powiatów z terenów województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego - przy czym chodzi oczywiście o powiaty nadodrzańskie, a wykaz PKD obejmuje 28 pozycji.
Ważne: Środki dla nadodrzańskich przedsiębiorców będą wypłacane z Funduszu Pracy.
Postojowe po spełnieniu warunków
Wśród branż, które zostały wymienione w rozporządzeniu znalazły się branże: hotelarska, rybołówstwa, rekreacyjna, transportu wodnego, produkcji artykułów spożywczych. Przedsiębiorca może otrzymać jednorazowe świadczenie za sierpień 2022 r. w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych.
Aby skorzystać z takiej pomocy muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim działalność musi być prowadzona na terenie objętym wsparciem - do 31 lipca 2022 r. do ZUS był zgłoszony co najmniej jeden adres prowadzenia działalności. Kody PKD, które zostały określone w rozporządzaniu, muszą być przeważającym kodem, a stan ten weryfikowany jest na dzień 31 lipca 2022 r.
Przychód przedsiębiorcy w sierpniu 2022 r w porównaniu do lipca bądź czerwca 2022 r, albo sierpnia 2021 r. musi być mniejszy o co najmniej 50%.
Do 31 lipca 2022 r. przedsiębiorca zgłosił co najmniej jedną osobę do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a data powstania tych ubezpieczeń nie może być późniejsza niż 1 lipca 2022 r. Ubezpieczenie to musiało trwać co najmniej dla jednej osoby do końca sierpnia 2022 r.
Termin na złożenie wniosku o to świadczenie mija 31 grudnia 2022 r. Wniosek może być złożony jedynie w formie elektronicznej i składa się go do ZUS.
Zobacz także: Milionowe wsparcie dla ekosystemu Odry
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
