Przed wejściem w życie nowych przepisów w razie porzucenia dziecka przez matkę ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny również przysługiwał zasiłek macierzyński, jeśli tylko osoby te przerwały zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Warunkiem było jednak to, by matka była osobą ubezpieczoną. Obecnie tego wymogu nie ma i ojciec może liczyć na zasiłek, nawet gdy matka dziecka nie miała ubezpieczenia z żadnego tytułu.
Urlop i zasiłek macierzyński dla samotnego ojca
W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu, ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny. Od 14 sierpnia nie ma przy tym znaczenia, że matka dziecka była osobą nieubezpieczoną.
Nabycie prawa do zasiłku jest uzależnione zasadniczo od dwóch warunków:
-
ojciec jest osobą ubezpieczoną (np. z tytułu stosunku pracy),
-
odstąpi od pracy zarobkowej, by zająć się potomkiem.
Jak udokumentować prawo do zasiłku
W celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego ojciec musi złożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli pracodawca jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia społecznego, do udokumentowania jego uprawnień wymagane będą następujące dowody:
-
odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność́ z oryginałem przez płatnika składek,
-
oświadczenie ubezpieczonego o porzuceniu dziecka przez matkę.
Tak wynika z opublikowanego na stronach MPiPS projektu rozporządzenia MPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (projekt z 30 czerwca 2015 r.). Jego przepisy z dniem 1 stycznia 2016 r. mają zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1594), które aktualnie nie precyzuje zakresu dokumentacji wymaganej w omawianej sytuacji.
-
art. 31 ust. 1, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.),
-
art. 1 pkt 3, art. 2 pkt 2 ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066).
Zobacz także:
