Przerwa w okresie niezdolności do pracy nieprzekraczająca 3 miesięcy nie spowoduje konieczności przeliczenia na nowo podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, chyba że zaistnieją np. następujące okoliczności:
Rekompensata utraconego dodatku w podstawie wymiaru zasiłku
Jeżeli pracodawca podjął decyzję o zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to od dnia obowiązywania tej decyzji wyłącza się go z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Jeśli jednak składnik ten zostanie zastąpiony innym lub wliczony do wynagrodzenia, reguła ta nie ma zastosowania.
Od 1 lutego 2014 r. na skutek zmian w układzie zbiorowym pracy zaprzestaliśmy wypłaty kilku przysługujących dotychczas pracownikom składników wynagrodzenia. Pracodawca zobowiązał się do zrekompensowania utraconych dodatków w formie podwyższenia stawki wynagrodzenia godzinowego. Czy w związku z tym w podstawie zasiłku dla pracownika, który zachorował w czerwcu, należy uwzględnić zlikwidowane składniki z ostatnich 12 miesięcy, czy też wyłączyć je z podstawy, uznając, że są to składniki obowiązujące do danego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej)? Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik miał przerwę między okresami choroby poniżej 3 miesięcy – czy powinno się przyjąć poprzednią podstawę, czy ustalić nową?
W sytuacji gdy utrata składników wynagrodzenia zostanie zrekompensowana podwyżką stawek godzinowych, składniki te będą wliczone do płacy. Nie należy ich zatem wyłączać z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom od 1 lutego 2014 r. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia za czas choroby płatnego ze środków pracodawcy, jak również zasiłków chorobowych.
■ nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania lub w miesiącu korzystania przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego przed jego rozpoczęciem,
■ nastąpiło przyznanie podwładnemu podwyżki wynagrodzenia z wyrównaniem wstecz, obejmującym miesiące wchodzące do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego.
Utrata składnika wynagrodzenia nie wymaga wyliczenia na nowo podstawy zasiłku, trzeba jedynie wyłączyć z niej utracony składnik płacy.
Podsumowując, jeżeli przerwa w zwolnieniu lekarskim nie przekroczyła 3 miesięcy, to nie przelicza się podstawy wymiaru zasiłku dla pracownika korzystającego w czerwcu ze zwolnienia lekarskiego (zakładając, że podwyżki stawek godzinowych zostały przyznane).
art. 41 ust. 2, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 159).
Zobacz także:
