Pytanie:
Pracodawca przyznał nagrodę uznaniową – czy uwzględniać ją w podstawie zasiłkowej
Dość często zdarza się w firmach, że pracodawca przyznaje premie lub nagrody pracownikom, mimo że zasady wynagradzania nie przewidują wypłaty takiego składnika wynagrodzenia. Trzeba tu podkreślić, że w odniesieniu do takich składników wynagrodzenia przyznawanych uznaniowo w zależności od oceny wyników pracy pracowników nie można uznać, że pracownicy zachowują do nich prawo za okresy pobierania zasiłków. W związku z tym powinniśmy je uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków.
Pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby w marcu. W grudniu poprzedniego roku pracownica ta oraz kilkoro najlepszych pracowników otrzymało jednorazowe nagrody uznaniowe w związku z oszczędnościami w funduszu płac w tym roku. W regulaminie wynagradzania pracowników wypłata takiego składnika wynagrodzenia nie jest przewidziana. Czy przyjmować te nagrody do podstawy wymiaru świadczeń?
Podstawę wymiaru przysługującego pracownicy wynagrodzenia za czas choroby stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca poprzedniego roku do lutego bieżącego roku. W związku z tym, że wypłacona nagroda jest jednorazowym składnikiem wynagrodzenia przyznanym uznaniowo w związku z oceną pracy, nie można uznać, iż pracownica zachowuje prawo do tej nagrody za okresy pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Wypłaconą pracownicy nagrodę należy uwzględnić przy obliczaniu podstawy wymiaru, doliczając ją do wynagrodzenia za grudzień poprzedniego roku, w kwocie faktycznie wypłaconej.
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: dodatek do wynagrodzenia
